CestovanieAktuálnePikošky

Vyskúšajte netradičné ubytovanie v kapsulových hoteloch

Kapsulové hotely sa stali obrovským trendom. Ich začiatky vznikli v Japonsku. V roku 1979 bol založený prvý kapsulový hotel a neskôr sa táto myšlienka rozšírila do celého sveta. 

Hlavná myšlienka kapsulových hotelov 

Hlavným cieľom kapsulových hotelov je priniesť ľuďom jednoduchú a lacnú variantu ubytovania. Poskytujú základné ubytovanie pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť veľké izby v tradičných hoteloch. Väčšinou sú využívané ľuďmi na jednu noc, no existujú takí, ktorí si ich prenajímajú dlhodobo. Vo svete je však uprednostňovaný trend prenájmu na jednu noc. 

Najmenšie izby na svete

Izby tvoria takzvané kapsule, ktoré majú zvyčajne veľkosť jedného lôžka. Ich dizajn, veľkosť a celkový tvar záleží od konkrétneho hotela. Sú navrhované tak, aby sa do nich zmestil dospelý človek a mohol sa posadiť. Steny sú vyrobené väčšinou z plastov, dreva alebo sklenených vlákien. Hostia majú možnosť zatvoriť sa v kapsuli a vytvoriť si tak súkromie. Väčšina kapsulí má záclony, alebo drevené dvere, ktoré sa dajú zamknúť len z vnútornej strany. Celkové vybavenie záleží od konkrétneho hotela. Každá kapsula má elektrickú zástrčku, posteľnú bielizeň a svetlo. Medzi ďalšie vybavenie patrí klimatizácia, televízia, alebo poličky. 

Kapsulové hotely môžu mať niekoľko izieb – kapsúl. Tie sú väčšinou naukladané v radoch nad sebou a následne vedľa seba. Ku kapsuliam na poschodí je väčšinou pridaný rebrík, aby sa do nich zákazníci v poriadku dostali. Cennosti si hostia odkladajú v trezoroch, alebo špeciálnych skriniach na zámok. Nakoľko je jasné, že by sa toaleta, ani kúpeľňa do izby nezmestili pre hostí sú tieto priestory zdieľané. Hostia môžu vo viacerých hoteloch využiť spoločné priestory. Často sú k dispozícií spoločná jedáleň, obývacia izba alebo miestnosť určená k oddychu. 

Cesta k nocľahu môže byť v Japonsku aj takáto_Asia Hub
Cesta k nocľahu môže byť v Japonsku aj takáto (Zdroj: tobo)

Výhody a nevýhody kapsulových hotelov 

Hlavnou výhodou je najmä nízka cena. Oproti klasickým hotelom predstavujú jednu tretinu ceny. Ideálne sú pre ľudí, ktorí cestujú osamote a potrebujú len niekde zložiť hlavu. Môžete v nich spoznať veľa nových ľudí a taktiež zažiť netradičný zážitok. Existujú kapsulové hotely špeciálne určené zvlášť pre ženy a mužov. Niektoré hotely ponúkajú ubytovanie aj pre páry, ktoré chcú spolu kapsulu zdieľať. 

Kapsulové hotely majú aj radu nevýhod. Určite nie sú vhodným riešením pre ľudí trpiacich klaustrofóbiou. Nájdu sa aj odporcovia tohto typu ubytovania. Tí pobyt v kapsuli prirovnávajú k pobytu v márnici. Rade ľudí taktiež nevyhovujú zdieľané priestory sociálnych zariadení. 

Vstup do jedného z kapsulových hotelov v Japonsku
Vstup do jedného z kapsulových hotelov v Japonsku (Zdroj: craigemorsels)

Vyskúšajte kapsulové hotely na vlastnej koži 

Kapsulové hotely sa postupne dostali všade do sveta. Najbližšie sa v kapsulovom hotely môžete ubytovať v Rakúsku, Poľsku alebo aj v Česku. Od roku 2019 je na Slovensku prvý kapsulový hotel. Nachádza sa v Bratislave, a ak túžite vyskúšať tento štýl ubytovania určite neváhajte. Hotel vyzerá veľmi pekne a dodržiava všetky trendy v oblasti kapsulového ubytovania. 

Navštívili ste už kapsulový hotel? Aké sú vaše skúsenosti? Podeľte sa s nami o ne v komentári. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button