Pikošky

Rakvy zavesené o skaly si zosnulí pred smrťou na Filipínach vyrobia sami. Ako prebieha netradičný pohrebný rituál?

Premýšľali ste niekedy nad tým ako pochovávajú ľudí v iných kultúrach? Kým v niektorých krajinách je čím ďalej populárnejšia kremácia, vo väčšine sa ešte tradične ľudia pochovávajú v rakvách do zeme. Kmeň Igorotov na Filipínach taktiež pochováva ľudí do rakvy, avšak v zemi neskončia. Ako prebieha starodávny pohrebný rituál a aký je jeho význam? Prečítajte si viac o netradičnom pochovávaní mŕtvych na Filipínach.

Rakvu si starší ľudia vyrezávajú sami 

História celého rituálu sa datuje už pred viac ako 2 000 rokmi, v súčasnosti však už túto možnosť pochovávania nevyužívajú všetci členovia kmeňa. Špeciálny pohrebný rituál zahŕňa vešanie ručne vyrezávaných rakiev pribitých o skaly vysoko nad zemou, pretože členovia kmeňu veria, že sa tak zosnulí lepšie priblížia k duchom svojich predkov. 

Ešte predtým si však starší ľudia musia sami rakvu vyrezať. Rakva je zvyčajne vyrobená z miestneho dreva a na jej bočnej strane je napísané meno zosnulého. V minulosti mali rakvy veľkosť približne jedného metra, avšak v súčasnosti je ich dĺžka zhruba okolo dvoch metrov, tak aby sa do nich telo jednoduchšie vkladalo. 

Rakvy sú zavesené vysoko nad zemou (reprofoto youtube.com/Alexander Travelbum)
Rakvy sú zavesené vysoko nad zemou (reprofoto youtube.com/Alexander Travelbum)

Ako prebieha pohreb? 

Telo zosnulého sa pred uložením do rakvy vydymí, aby sa oddialilo jeho hnitie a zároveň sa mu tak prejaví úcta. Telo sa následne previaže viničom, listami a prikryje sa prikrývkou. Potom muži, ktorí realizujú celý pohrebný ceremoniál nabijú do steny skaly kovové kolíky, o ktoré bude rakva zavesená. Ešte pred vytiahnutím rakvy do výšky na seba nechá smútiaca rodina pokvapkať tekutiny z rozkladajúceho sa tela, pretože jej členovia veria, že im to prinesie šťastie. 

Tieto netradičné pohreby však neboli realizované len na Filipínach. V minulosti sa podobné obrady praktizovali aj v Indonézii a Číne, avšak väčšinou sa líšil aj ich priebeh. V súčasnosti sú podobné obrady organizované len v dedine Sagada, aj keď vo veľmi malom množstve.

 

Rakvy môžete vidieť aj na vlastné oči 

Netradičné pochovávanie zosnulých vzbudilo veľký záujem u turistov, ktorí sa chcú o existencii týchto netradičných pohrebísk presvedčiť na vlastné oči. Na pohorí Cordillera Central na severnom Luzone (najväčší a najľudnatejší ostrov Filipín) sa nachádza odľahlá dedina Sagada, v ktorej sa vykonávajú tieto pohrebné rituály. Dostať sa sem môžete so sprievodcom priamo z Manily, cesta trvá približne 8,5 hodiny. Miesto sa stalo natoľko obľúbeným, že dnes záujem turistov a ich ekonomická aktivita živý väčšinu obyvateľov. 

Navštívili ste niekedy podobné miesto alebo viete o kultúrach, kde sa organizujú iné netradičné pohrebné rituály? Neváhajte sa s nami podeliť v komentároch a možno nabudúce venujeme článok práve im.

 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button