KultúraPikošky

Pozrite si čínsky mega film The Wandering Earth

Ak ste milovníkom sci-fi tento film si rozhodne nemôžete nechať ujsť. Našu planétu ohrozuje zrážka s Jupiterom a osud celého ľudstva je v rukách pár vyvolených hrdinov. Tým k úžasným hereckým výkonom pomáha obrovské množstvo počítačových efektov, ktoré robia film veľkolepým.

Hlavný dej filmu

Naša najväčšia hviezda slnko pomaly umiera. Ľudia po celom svete stavajú obrie planétové trysky. Prostredníctvom nich chcú Zem presunúť z obežnej dráhy a napojiť sa na nový hviezdny systém. Cesta dlhá 2 500 rokov však nepočítala s hroziacim nebezpečenstvom. Skupina ľudí tak bude musieť bojovať o prežitie ľudstva, záchranu Zeme a zabrániť zrážke s Jupiterom.

Knižná predloha

Režisér Frant Gwo pri tvorbe filmu vychádzal z novely s rovnakým názvom od Čínskeho autora sci-fi Liu Cixina. Ten je držiteľom niekoľkých významných literárnych cien a patrí medzi najlepších autorov sci-fi v Ázii. Knihu The Wandering Earth v anglickom jazyku zoženiete aj v slovenských kníhkupectvách.

Našej planéte hrozí zrážka z Jupiterom (reprofoto youtube/Netflix Asia)
Našej planéte hrozí zrážka z Jupiterom (reprofoto youtube/Netflix Asia)

Rozpočet a celkové tržby

Film bol do kín v Číne uvedený 5. februára 2019. Rozpočet filmu bol 50 miliónov dolárov. Za prvý týždeň jeho premietania zarobil viac ako 160 miliónov a celosvetovo sa mu podarilo zarobiť takmer 700 miliónov dolárov. Patrí k najúspešnejších filmom čínskeho filmového priemyslu. Výnimočnosť si drží aj vďaka faktu, že ide o najzárobkovejší neanglický film. Celý film je totiž natočený v ruskom jazyku. 

Ocenenia a celkové hodnotenie

V Číne si film získal milióny divákov. Bol 37 krát nominovaný na rôzne filmové ocenenia. Podarilo sa mu vyhrať 32 z nich. Viacerí filmový kritici kvalitu a spracovanie filmu ocenili. V diváckych zahraničných hlasovaniach sa názory na film výrazne líšili. Na našom najznámejšom portály ČSFD má film 51 %, ale názory fanúšikov sú rôzne. Kým iní hovoria o nereálnosti celého diania iný si nevedia film vynachváliť. Kritizovaná je najmä predvídavosť niektorých scén. Vyzdvihnutá je kvalita počítačových trikov a dobré herecké výkony. 

Môže sa stať námet filmu skutočnosťou?

Medzi fanúšikmi sci-fi vyvolal námet filmu veľa podnetov k diskusii. Na YouTube je niekoľko desiatok videní, ktoré obhajujú najrôznejšie teórie. Niektoré predpovedajú možnosť zániku slnka no mnohým príde nereálne odchýliť Zem zo slnečnej sústavy. Je to vôbec možné? Najviac pozretí má video z kanálu Because Science, kde autor nevylučuje možnosť opustenia slnečnej sústavy. Vo videu rozoberá akým spôsobom by tento plán mohol byť realizovaný. Ak vás zaujímajú katastrofické scenáre a ich naplnenie určite vám vzhliadnutie videa odporúčame. 

Je naozaj možné aby odpálené rakety vysunuli našu planétu zo slnečnej sústavy? (reprofoto youtube/Netflix Asia)
Je naozaj možné aby odpálené rakety vysunuli našu planétu zo slnečnej sústavy? (reprofoto youtube/Netflix Asia)

Pokračovanie filmu

V prípade, že film zažije veľký úspech vždy sa rozhoduje o jeho pokračovaní. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Režisér filmu Frant Gwo sa vyjadril, že film dostane ďalšiu časť, ktorá je zatiaľ naplánovaná na rok 2023. Dátum premiéry sa však vzhľadom k pandemickým opatreniam môže zmeniť. 

Videli ste už tento film? Podeľte sa s nami o váš názor do komentáru.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button