Kultúra

Poznáte knihu East meets West?

Doslovným názvom Východ sa stretáva so západom je kniha od známej grafickej dizajnérky Yang Liu. Kniha jednoduchými piktogramami poukazuje na rozdiely medzi ľuďmi a stala sa známou po celom svete. Prečo sa stala takou úspešnou?

Túto knihu si neprečítate

Kniha East meets West je špeciálna tým, že na rozdiel od siahodlhých textov a porovnávaní, rozdiely medzi ľuďmi zobrazuje v obrázkoch. Tieto obrázky sú označované ako piktogramy alebo minimalistické infografiky. V nich sa zaoberá fascinujúcimi kultúrnymi rozdielmi medzi východnou a západnou mentalitou. Vykreslené sú tu mnohé rozdiely, ako napríklad vnímanie samého seba, vlastného ega, dochvíľnosti, vývoja dopravy alebo priamočiarosti vyjadrovania. Všetky obrázky sú spracované jednoduchým a veľmi vtipným spôsobom. 

Dizajnérka a autorka Yang Liu 

Liu Yang sa narodila v roku 1990 v Pekingu. Keď mala 14 rokov presťahovala sa s rodinou do Nemecka. Vyštudovala University of Arts v Berlíne, kde získala magisterský diplom. Má za sebou veľa významných spoluprác so známymi umelcami a spoločnosťami. V roku 2010 sa stala profesorkou a vedúcou katedry komunikačného dizajnu na Berlínskej technickej univerzite. Po celom svete ju preslávila jej prvá kniha East meets West, v ktorej jednoduchými piktogrammy opísala rozdiely medzi západnou a východnou kultúrou. Inšpiráciu pre jej vytvorenie brala zo svojho života, keď si priepastné rozdiely začala všímať po nasťahovaní sa do Nemecka.  

Yang Liu (zdroj obrázku: flickr/Jens_T)
Yang Liu (zdroj obrázku: flickr/Jens_T)

Svetový fenomén 

Kniha sa svojimi vtipnými vyjadreniami stala veľmi populárnou. Mnohí ľudia považujú stvárnenie kultúrnych rozdielov medzi západom a východom za veľmi výstižné. Okrem celosvetovej predajnosti sa stala kniha hitom aj na internete. Pinterest, Instagram a ďalšie iné sociálne siete obdivujú prácu Yang Liu, ktoré ju preslávili. Obrázky z knihy kolujú po celom internete a stretávajú sa najmä s pozitívnymi reakciami. Zdieľaním sa dostali k miliónom ľudí po celom svete.  

Ďalšie pokračovania

East meets West bola prvou zo štyroch kníh, ktoré Yang Liu vydala. Všetky knihy sú spracované na podobný štýl, rozdiel je na prvý pohľad najmä vo farbe obálky. Kým prvá kniha East meets West má obal červenej farby, jej druhé pokračovanie Men meets Woman je ružové. V druhej knihe spracúva rozdiely medzi svetom mužov a žien. Jednoducho a pravdivo zobrazuje každodenné situácie, ktoré úplne odlišujú myslenie rozdielnych pohlaví. Tretím zeleným pokračovaním je kniha Today meets Yesterday, ktorá skúma rôzne vzorce správania. Yang Liu v nej skúma rozdiely medzi budúcnosťou a súčasnosťou, pričom skúma základné posuny v spoločnosti.  Zatiaľ poslednou vydanou knihou je Big meets Little, ktorá je sýto žltej farby. Porovnáva videnie sveta z pohľadu dospelých a detí.

Je neuveriteľné ako Yang Liu dokázala dokonale zachytiť jednotlivé rozdiely v knihách a pútavo ich ponúknuť čitateľovi. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button