Chute ÁzieKultúraPikošky

Čo všetko ste nevedeli o sushi?

Tradičné japonské jedlo sushi má veľa fanúšikov aj na Slovensku. Sushi si môžete najčastejšie vychutnať v reštaurácií alebo pripraviť doma. Existuje veľa zaujímavých informácií, ktoré ste o sushi nevedeli.

Objaviteľka sushi

Za vynálezkyňu sushi je označená Hanaya Yohei. Jeho prípravu objavila v polovici 18. storočia. Sushi pripravovala z uloveného tuniaka, ktorého mierne ovarila. Následne ho namáčala v sójovej omáčke alebo octe. Plátky tuniaka nakoniec podávala na octových ryžových guľkách.

Príprava sushi sa rokmi zdokonalila a tak si ho môžete vyskúšať pripraviť aj doma (zdroj obrázku: canva.com)
Príprava sushi sa rokmi zdokonalila a tak si ho môžete vyskúšať pripraviť aj doma (zdroj obrázku: canva.com)

Začiatky predaja sushi

Dnes si môžete sushi objednať v tých najdrahších reštauráciách a pripravované je z tých najkvalitnejších surovín. Nie vždy tomu tak bolo. Predaj sushi začal v pouličných stánkoch a ponúkaný bol ako vhodná alternatíva jedla pre ľudí, ktorí nemali čas sadnúť si a naobedovať sa. Potenciál tohto jedla si reštaurácie všimli až neskôr.

70 roky priniesli záujem o sushi

V 70. rokoch 20. storočia sa zlepšila technológia chladenia potravín a tak sa mohlo sushi posielať aj na väčšie vzdialenosti. Vznikli prvé sushi bary a obrovská sieť distribútorov. V Japonsku sa toto jedlo začalo tešiť veľkej obľube a jeho prípravu si osvojili aj mnohé reštaurácie.

Z pouličného jedla sa stal luxusný pokrm mnohých reštaurácií (zdroj obrázku: canva.com)
Z pouličného jedla sa stal luxusný pokrm mnohých reštaurácií (zdroj obrázku: canva.com)

Prvé sushi v Amerike

Popularita tohto jedla sa rozšírila do celého sveta. V Amerike sa sushi prvýkrát podávalo v Los Angeles. V roku 1966 si Noritoshi Kanai otvoril prvú sushi reštauráciu a američania tak mali možnosť ochutnať tento skvelý pokrm. Stalo sa tiež obľúbeným jedlom celebrít. V Hollywoode bola prvá reštaurácia so sushi otvorená v roku 1970.

Sushi bez ryže

Aj keď si mnohí nevedia sushi bez ryže predstaviť pôvodne sa používala len ku kvaseniu rýb. Slúžila proti rozpadu rýb a po dokončení fermentácie sa vyhodila. Dnes sa v modernej príprave využíva najmä octová ryža.

Surové ryby

Viacero ľudí si sushi spája len so surovými rybami. Táto predstava je chybná. Ryby sa v sushi pripravujú rôzne a okrem surových rýb ponúka obrovskú škálu možností. Medzi známe patria údené, varené alebo vyprážané morské plody. Sushi sa dnes pripravuje aj pre vegetariánov a známe sú kombinácie s mrkvou, avokádom alebo uhorkou.

Existujú rôzne druhy sushi (zdroj obrázku: canva.com)
Existujú rôzne druhy sushi (zdroj obrázku: canva.com)

Morské riasy

Takzvaný čierny obal sushi predstavujú morské riasy, ktoré sa v minulosti zoškrabávali z bokov člnov alebo nôh mól. Potom sa nechali uschnúť a formovali sa do plátov. V dnešnej dobe je o sushi extrémny záujem a tak existujú farmy, na ktorých sa tieto riasy špeciálne pestujú. Aby sa zmiernil ich rybací zápach často sa opekajú.

Etiketa jedenia sushi

Jedenie sushi má svoju etiketu. Aj keď vás kvôli jej nedodržaniu z reštaurácie nikto nevyhodí mali by ste sa ňou riadiť. Nikdy by ste sa nemali pýtať či je ryba čerstvá. Taktiež ak konzumujete jedlo paličkami, mali by ste s nimi naozaj jesť a nie hrať sa s nimi. Sójovú omáčku by ste nemali nechať a taktiež by v nej nemali plávať kúsky sushi. Radšej si do nádobky nalejte sójovej omáčky menej a neskôr si doplňte. Jej plytvanie o vás vytvára zlý obraz. 

Plytvanie sójovej omáčky o vás vytvára zlý obraz (zdroj obrázku: canva.com)
Plytvanie sójovej omáčky o vás vytvára zlý obraz (zdroj obrázku: canva.com)

Sushi je jedným z mála jedál ku ktorým nepotrebujete paličky. Konzumovať môžete sushi normálne rukami a nikto sa na vás za to nebude zle pozerať.

Wasabi pasta

K sushi je často podávaná aj wasabi pasta, ktorá však nie je robená z pravého wasabi. Vo forme akou je podávaná u nás je často nahradzovaná chrenom, kukuričných škrobom, zelených farbivom a horčicovou múkou. Autentické wasabi je väčšinou používané len v luxusných reštauráciách najmä kvôli jeho vysokej cene.

Autentické wasabi zoženiete len v luxusných reštauráciách (zdroj obrázku: canva.com)
Autentické wasabi zoženiete len v luxusných reštauráciách (zdroj obrázku: canva.com)

Majstrom sushi za 10 rokov

Umeniu sushi sa niektorý majstri venujú aj 10 rokov (zdroj obrázku: canva.com)
Umeniu sushi sa niektorý majstri venujú aj 10 rokov (zdroj obrázku: canva.com)

Človek, ktorý vie dokonale pripraviť sushi je označovaný za majstra. Tí sa niekoľko rokov učia jeho správnej príprave, ktorá zahŕňa najmä správne držanie noža a dosiahnutie vyváženosti chutí, textúry a formy.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button