PikoškyKultúra

Obľúbený domáci miláčik môže majiteľa nepekne uhryznúť

Sú inteligentné, majú malé štíhle telá, bacuľaté nohy a okrúhle tváričky. Pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a ľudia sú pripravení platiť tisíce dolárov za to, aby vlastnili jedného z týchto tvorov. Reč je o vydrách, zvieratkách, ktoré sú čoraz viac populárne ako domáci miláčikovia, a to najmä v Japonsku.

Mať doma vydru však môže byť kruté, mnohé z nich v zajatí trpia. Zároveň tento trend ohrozuje samotnú budúcnosť niektorých druhov a poskytnúť im dobré životné podmienky môže byť veľký problém.

Vedro či detský bazén

Vydry trávia väčšinu svojich životov vo vode a v jej okolí a zriedka majú ľudia možnosť im poskytnúť všetko, čo potrebujú. Čas strávený vo vani, detskom bazéne alebo vedre týmto rozkošným tvorom totiž nestačí. 

Najviac milujú vodu (zdroj obrázku: canva.com)
Najviac milujú vodu (zdroj obrázku: canva.com)

Vo voľnej prírode žijú vo veľkých skupinách, ale ako domáce zvieratá majú tendenciu žiť väčšinou izolovane. Sú to mäsožravce, ktorých stravovacie požiadavky sú špecifické pre ich prirodzené prostredie, ale často dostávajú ľudskú potravu alebo inú stravu, ktorá ich nedokáže správne vyživiť. 

Prirodzeným je pre nich pobyt vo voľnej prírode (zdroj obrázku: canva.com)
Prirodzeným je pre nich pobyt vo voľnej prírode (zdroj obrázku: canva.com)

Ľudia ich často venčia na vodítkach, obliekajú ich a celkovo sa s nimi zaobchádza ako s hračkami. Dokonca ich majitelia riskujú to, že im ich domáci miláčikovia budú ubližovať – či už príliš hlasným správaním, deštruktívnymi sklonmi a alebo vážnym uhryznutím.

Odchyty z prírody

Odkiaľ však vlastne pochádzajú všetky tieto zvieratá? Vydry sa v zajatí chovajú ťažko, obzvlášť bez odborného vzdelania a technického vybavenia, ktoré im môžu ponúknuť napríklad v ZOO. Mnoho ochrancov prírody sa domnieva, že väčšina zvierat, ktoré sa predávajú ako miláčikovia, je odchytená vo voľnej prírode.

V prípade, že chcete vidieť vydry navštívte radšej Zoo (zdroj obrázku: canva.com)
V prípade, že chcete vidieť vydry navštívte radšej Zoo (zdroj obrázku: canva.com)

V Thajsku bolo zatknutých niekoľko japonských občanov po tom, čo ich prichytili pri pokuse o pašovanie vydier cez bezpečnostnú službu letiska. Vo Vietname nezisková organizácia Save Vietnam’s Wildlife, ktorá rehabilituje zvieratá skonfiškované obchodníkom so zvieratami, začala dostavať vydry prvýkrát vo svojej 14-ročnej histórii.

Obchodovanie s vydrami ako s domácimi miláčikmi je pomerne novým javov. Avšak rast ich predaja je alarmujúci, vzhľadom na ohrozený stav vydier vo voľnej prírode. Štúdia online trhov v Indonézii z roku 2012 zaznamenala 63 živých vydier na predaj od 46 rôznych predajcov.

Nerešpektovanie zákonov

Predajcovia vydier sa snažia utajiť všetko, čo robia, nezverejňujú svoje polohy a ani neumožňujú kupujúcim vidieť vydry vopred. Tým, ktorí majú vážny záujem, však občas pošlú video alebo fotografiu. Tento druh podnikania sa rozšíril na celú obchodnú sieť, samotní predajcovia nemajú priamy kontakt s poľovníkmi, ale využívajú sprostredkovateľov alebo zberateľov.

Čína a niektoré časti juhovýchodnej Ázie však tieto trhy s divými zvieratami zakázali. To môže pomôcť zachovať populáciu nielen vydier, ale aj iných druhov. Stále tu však budú tí, ktorí budú pokračovať v nelegálnom obchodovaní.

Obchodovanie s vydrami je nelegálne (zdroj obrázku: canva.com)
Obchodovanie s vydrami je nelegálne (zdroj obrázku: canva.com)

Existuje niekoľko organizácií, ktoré sa venujú pomoci vydrám, napríklad Cikananga Wildlife Center v Indonézii. Tu im je poskytovaná odborná zdravotná starostlivosť a rozsiahly rehabilitačný program. Cikananga potom spolupracuje s vládou na premiestnení vhodných kandidátov, ktorých budú časom starostlivo sledovať. Rehabilitácia vydry je rozsiahly a nákladný proces, ktorý si vyžaduje veľa zdrojov a odborných schopností.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button