KultúraPikošky

Legenda o bielom hadovi – súčasť čínskej kultúry

Tak ako sa na Slovensku tradujú rôzne príbehy, v Číne je jednou z najznámejších legenda o bielom hadovi. Známa je tiež pod názvom Madam biely had, pretože v skutočnosti je bielym hadom žena. Legenda sa najskôr dlho šírila po generácie ústne, spísaná bola až v 17. st. počas dynastie Ming.

Príbeh rozpráva o slobodnej láske medzi obyčajným človekom a nesmrteľnou bytosťou. Legenda môže byť pre niektorých ťažšia na čítanie, pretože hady tu vystupujú v ženskom rode a korytnačka naopak v mužskom. Pri digitálnom spracovaní však nebudete mať žiadny problém. 

Legenda o bielom hadovi bola spísaná v niekoľkých knihách (zdroj obrázku: flickr/F. Paul Russell III)
Legenda o bielom hadovi bola spísaná v niekoľkých knihách (zdroj obrázku: flickr/F. Paul Russell III)

Hlavný dej príbehu

Legenda hovorí o chlapcovi Xu Xian, ktorý si kúpil tabletky. Po ich zjedení stratí chuť k jedlu a tak navštívi predajcu, ktorý mu ich predal. Dozvie sa, že ide o tabletky nesmrteľnosti. Predajca ho vezme k jazeru, do ktorého si chlapec vyprázdni žalúdok. Tabletky vo vode zje biely had, ktorý získava nesmrteľnosť. Tabletky jej závidí korytnačka, pretože tej sa žiadna tabletka neušla. 

Jedného dňa zachráni biely had život zelenú hadovi. Stanú sa sestrami a začnú si pomáhať. O 18 rokov neskôr sa biely a zelený had premenia v ženy, aby sa zúčastnili slávnosti. Tam stretnú chlapca, ktorý kedysi dávno dal tabletky do jazera. Biely had zostáva premenený na ženu a s chlapcom sa do seba zamilujú. Následne sa vezmú za manželov.

V tom čase sa korytnačka stane budhistickým mníchom a príjme meno Fahai. Nazbiera dosť síl a chce sa pomstiť bielemu hadovi. Nasleduje rada sporov, bitiek a intríg. Medzi ne patrí skutočnosť, že manžel bieleho hada odhalí jeho pravú tvár. Biely had bojuje s pomocou zeleného hada a celý príbeh sleduje ich útrapy až do doby kým pred nimi Fahai neutečie. Legenda vraví, že sa pred nimi skryl v žalúdku kraba. Tí sú oranžovej farby, pretože tej farby mal Fahai plášť. 

Interpretácia

Ak Vás zaujíma celé znenie príbehu určite si prečítajte jednu z kníh. Môžete si tiež pozrieť niektorý z filmov, seriálov alebo animovaných rozprávok. Tie čerpajú inšpiráciu z jeho príbehu dodnes. Bol taktiež jedným z prvých príbehov natočených ako anime. Často sa tento príbeh objavuje ako námet na operu alebo baletné vystúpenie. Svojich fanúšikov má po celej Číne a traduje sa po generácie. 

Legenda o bielom hadovi je častým námetom pre operu (zdroj obrázku: flickr/ 陈文)
Legenda o bielom hadovi je častým námetom pre operu (zdroj obrázku: flickr/ 陈文)

Vyobrazenie celého príbehu je častokrát rozdielne, ale hlavná myšlienka nehynúcej lásky zostáva nemenná. Víťazstvo dobra nad zlom, poukázanie na rozdiely a viera sú základnými piliermi úspechu tejto legendy. Legenda o bielom hadovi patrí medzi štyri najznámejšie legendy v Číne a pozná ju tam každé dieťa. 

Poznáte legendu o bielom hadovi aj vy? Napíšte nám do komentára, ktorej interpretácií príbehu ste dali prednosť. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button