PikoškyCestovanie

Netradičný japonský most Eshima Ohashi je hitom internetu

Eshima Ohashi bridge je most spájajúci prefektúru Šimane, Sakaiminato a Tottori nad jazerom Nakaumi. Most sa stal hitom internetu po tom čo celý svet obleteli jeho nezvyčajné fotografie. Most na nich vyzerá úplne strmo a menej skúsení vodiči by sa na ňom určite rozbiehať nechceli.

Základné informácie 

Tento japonský most bol postavený v rokoch 1997 až 2004. Je najdlhším mostom s pevným rámom v Japonsku a tretím najdlhším na svete. Svojou prevádzkou nahradil predchádzajúci padací most, ktorý prejazdom lodí zdržoval premávku 7 až 8 minút. Na jeho prejazd boli povolené iba vozidlá do 14 ton a denne zvládal nápor len 4 000 vozidiel. To sa teraz zmenilo. 

Nový most, ktorý mnohí prirovnávajú k jazde na horskej dráhe je dlhý 1,7 kilometra a široký je 11,3 metra. Na fotografiách, ktoré obleteli svet je jasne vidieť jeho veľké stúpanie a tak sa stal obrovskou senzáciou nielen pre domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. 

Sú fotografie klamlivé? 

Fotografie, ktoré obleteli svet nie tak úplne zachytávajú realitu. Most má naozaj výrazné stúpanie, ktoré je z jednej strany 6,1% a z druhej 5,1%, v skutočnosti to však vôbec nevyzerá tak hrozivo. Most Eshima Ohashi je neskutočne dlhý a tak je jeho stúpanie úmerne rozložené k jeho dĺžke, tak aby pod ním mohli jazdiť lode. Na fotografiách z diaľky je možné vidieť, že stúpanie naozaj nie je také nárazové, ako sa na prvý pohľad z fotografií zdá. 

Každopádne ide o obrovskú stavbu, ktorá si zaslúži uznanie za svoj prínos k uľahčeniu dopravy. Svojou veľkosťou a nápaditosťou je určite jedinečná a japonci na ňu môžu byť právom hrdí. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button