PikoškyKultúra

10 Najzvláštnejších budov v Číne – Il. časť

V predchádzajúcom článku sme vám predstavili prvých päť najzvláštnejších budov v Číne. V predstavovaní pokračujeme a tak sme si pre dnes prichystali ďalších päť. Neuveríte aké skvosty dokázali architekti vymyslieť a šikovný stavbári zrealizovať.

Múzeum Ordos

Komplexné múzeum Ordos vyzerá ako mohutná skala, ktorá je nahlodaná vetrom a dažďom. Vzhľad bronzového kovu zaznamenáva dlhú históriu Ordosu. Ide o otvorený priestor, ktorého dizajn bol ovplyvnený napríklad púšťou Gobi. Múzeum má šesť úrovní výstavného priestoru. V múzeu sa nachádzajú zbierky súvisiace s miestnou históriou Ordosu a jeho okolia.

Múzeum Ordos (reprofoto youtube/ BBC Studios)
Múzeum Ordos (reprofoto youtube/ BBC Studios)

CCTV Tower

Originálny názov tohto mrakodrapu je Čung-jang tien-š’-tchaj cung-pu ta-lou v angličtine označený ako Beijing´s CCTV Tower. Ide o hlavnú budovu ústrednej televíznej stanice. Nachádza sa v Pekingu a s jej výstavbou sa začalo 22. septembra 2004. O 4 roky bola v decembri dokončená. Obrovskú 51 poschodovú budovu navrhol Rem Koolhaas a Ole Scheeren. Mrakodrap je vysoký 234 metrov. Navonok pôsobí ako otvorená stavba, ktorá je určená návštevníkom, hosťom a verejnosti. Okrem čínskej národnej televízie (CCTV) sa tu nachádza divadlo, veľká tanečná sála, nahrávacie štúdio a výstavné priestory. Vo veži je umiestnený luxusný hotel a na juhovýchode areálu je Media Park. Mrakodrap slúžil aj ako hlavné vysielacie centrum pre olympijské hry v roku 2008. Názory na výzor tejto budovy sa líšia. Kým iným sa páči, mnohým jej vzhľad pripomína nohavice, sexuálny akt alebo trenírky. Podľa názorov odporcov ide o snahu znížiť cestovný ruch v meste. Zástancovia vzhľadu budovy hovoria o prejave kultúrnych zmien v Číne, ktorých ukážkou je aj tento mrakodrap.

CCTV Tower (zdroj obrázku: flickr/Tim Wang)
CCTV Tower (zdroj obrázku: flickr/Tim Wang)

Múzeum Liuli

Jedno z najzaujímavejších múzeí je Liuli v Číne. Zaujme vás najmä jeho budova, ktorú pokrýva obrovská kvetina. Celá je vyrobená zo skla a v noci je nasvietená najrôznejšími farbami. Múzeum je venované umeniu sklenenej plastiky. Vystavuje sa tu viac ako 250 kusov skla pochádzajúceho z dynastie Qing. Zaujímavým štýlom je tu prepojená história s moderným umením.

Múzeum Liuli je pre svoj vzhľad naozaj jedinečné (zdroj obrázku: flickr/Kate Webster)
Múzeum Liuli je pre svoj vzhľad naozaj jedinečné (zdroj obrázku: flickr/Kate Webster)

Vtáčie hniezdo

Budova pripomínajúca vtáčie hniezdo sa nachádza v Pekingu. Vybudovaná bola pri príležitosti olympijských hier v Pekingu a dnes je považovaná za významné olympijské dedičstvo. Ide o štadión, ktorý tvorí najväčšia architektúra oceľovej konštrukcie na svete. Hlavnou myšlienkou, ktorú mal štadión znázorniť bolo hniezdo, ktoré plodí život. Jeho úlohou je dodať ľudstvu nádej do budúcnosti. 

Štadión pripomínajúci vtáčie hniezdo (zdroj obrázku: canva.com)
Štadión pripomínajúci vtáčie hniezdo (zdroj obrázku: canva.com)

Harbinská opera

Pohľad na operu z hora (reprofoto youtube.com/The B1M)
Pohľad na operu z hora (reprofoto youtube.com/The B1M)

V okrese Songbei sa nachádza Harbinská opera. Leží na kultúrnom ostrove Harbin vrátane veľkého a malého divadla. Zaujímavá je svojim špeciálnym tvarom, ktorý pripomína hyperbolu. Považovaná je za umelecké dielo a jednu z najkrajších budov v Číne. Navrhol ju Ma Yansong spolu s jeho architektonickou firmou MAD. 

Vstup do budovy (reprofoto youtube.com/The B1M)
Vstup do budovy (reprofoto youtube.com/The B1M)

Čo si o týchto budovách myslíte vy? Považujete ich za architektonické skvosty alebo za bizardné výtvory. Podeľte sa s nami o váš názor do komentáru.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button