V predchádzajúcom článku sme vám predstavili prvých päť najzvláštnejších budov v Číne. V predstavovaní pokračujeme a tak sme si pre dnes prichystali ďalších päť. Neuveríte aké skvosty dokázali architekti vymyslieť a šikovný stavbári zrealizovať.
Múzeum Ordos
Komplexné múzeum Ordos vyzerá ako mohutná skala, ktorá je nahlodaná vetrom a dažďom. Vzhľad bronzového kovu zaznamenáva dlhú históriu Ordosu. Ide o otvorený priestor, ktorého dizajn bol ovplyvnený napríklad púšťou Gobi. Múzeum má šesť úrovní výstavného priestoru. V múzeu sa nachádzajú zbierky súvisiace s miestnou históriou Ordosu a jeho okolia.
CCTV Tower
Originálny názov tohto mrakodrapu je Čung-jang tien-š’-tchaj cung-pu ta-lou v angličtine označený ako Beijing´s CCTV Tower. Ide o hlavnú budovu ústrednej televíznej stanice. Nachádza sa v Pekingu a s jej výstavbou sa začalo 22. septembra 2004. O 4 roky bola v decembri dokončená. Obrovskú 51 poschodovú budovu navrhol Rem Koolhaas a Ole Scheeren. Mrakodrap je vysoký 234 metrov. Navonok pôsobí ako otvorená stavba, ktorá je určená návštevníkom, hosťom a verejnosti. Okrem čínskej národnej televízie (CCTV) sa tu nachádza divadlo, veľká tanečná sála, nahrávacie štúdio a výstavné priestory. Vo veži je umiestnený luxusný hotel a na juhovýchode areálu je Media Park. Mrakodrap slúžil aj ako hlavné vysielacie centrum pre olympijské hry v roku 2008. Názory na výzor tejto budovy sa líšia. Kým iným sa páči, mnohým jej vzhľad pripomína nohavice, sexuálny akt alebo trenírky. Podľa názorov odporcov ide o snahu znížiť cestovný ruch v meste. Zástancovia vzhľadu budovy hovoria o prejave kultúrnych zmien v Číne, ktorých ukážkou je aj tento mrakodrap.
Múzeum Liuli
Jedno z najzaujímavejších múzeí je Liuli v Číne. Zaujme vás najmä jeho budova, ktorú pokrýva obrovská kvetina. Celá je vyrobená zo skla a v noci je nasvietená najrôznejšími farbami. Múzeum je venované umeniu sklenenej plastiky. Vystavuje sa tu viac ako 250 kusov skla pochádzajúceho z dynastie Qing. Zaujímavým štýlom je tu prepojená história s moderným umením.
Vtáčie hniezdo
Budova pripomínajúca vtáčie hniezdo sa nachádza v Pekingu. Vybudovaná bola pri príležitosti olympijských hier v Pekingu a dnes je považovaná za významné olympijské dedičstvo. Ide o štadión, ktorý tvorí najväčšia architektúra oceľovej konštrukcie na svete. Hlavnou myšlienkou, ktorú mal štadión znázorniť bolo hniezdo, ktoré plodí život. Jeho úlohou je dodať ľudstvu nádej do budúcnosti.
Harbinská opera
V okrese Songbei sa nachádza Harbinská opera. Leží na kultúrnom ostrove Harbin vrátane veľkého a malého divadla. Zaujímavá je svojim špeciálnym tvarom, ktorý pripomína hyperbolu. Považovaná je za umelecké dielo a jednu z najkrajších budov v Číne. Navrhol ju Ma Yansong spolu s jeho architektonickou firmou MAD.
Čo si o týchto budovách myslíte vy? Považujete ich za architektonické skvosty alebo za bizardné výtvory. Podeľte sa s nami o váš názor do komentáru.