PikoškyCestovanie

Mount Everest sa mení na smetisko v dôsledku nezodpovedného správania ľudí

Mount Everest, najvyšší vrchol sveta, ktorý kedysi slúžil ako symbol ľudskej odvahy a duchovnej výzvy sa stáva tragicky zneucteným prostredím v dôsledku nezodpovedného správania sa ľudí. Namiesto úcty voči prírode a kultúre tejto oblasti sa turisti a horolezci stali páchateľmi, ktorí transformujú Mount Everest na smetisko. Táto nepopierateľná pravda šokuje svet a videá zaznamenávajúce obrovské kopy odpadkov sú reálnym dôkazom, že je najvyšší čas začať situáciu riešiť.

Najvyššia hora sveta Mount Everest (zdroj obrázku: canva.com)
Najvyššia hora sveta Mount Everest (zdroj obrázku: canva.com)

Mount Everest čelí obrovskému náporu turistov 

Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k zneucteniu Mount Everestu. Jedným z hlavných dôvodov je masový nápor turistov a horolezcov, ktorí sa snažia dosiahnuť vrchol. S nárastom popularity tohto miesta sa zvýšil aj počet ľudí, ktorí sem smerujú, čo prináša so sebou obrovské množstvo odpadkov. Okrem toho, niektorí turisti a horolezci nemajú dostatočné povedomie o environmentálnych a kultúrnych aspektoch tohto miesta, čo vedie k neúcte voči prírode a miestnym tradíciám.

Podľa odhadu National Geographic každý horolezec na Evereste vyprodukuje približne osem kilogramov odpadu. Ten zvyčajne zahŕňa nádoby na jedlo, stany, prázdne kyslíkové nádrže, ale aj ľudské výkaly. Vyčerpaní horolezci, ktorí sa snažia dýchať a bojujú s nevoľnosťou, často nechávajú ťažké stany za sebou, namiesto toho, aby sa ich pokúšali zniesť. 

Odpadky na Mount Evereste predstavujú veľký problém 

Odpadky nahromadené na horách znečisťujú okolie a ohrozujú životné prostredie divokých zvierat a rastlín. Taktiež ohrozujú pitnú vodu, pretože keď sa odpadky rozkladajú, uvoľňujú sa tým škodlivé látky.

Zneuctenie tohto posvätného miesta má tiež negatívny dopad na miestnu komunitu, ktorá sa živí turizmom. Nezodpovedné správanie turistov a horolezcov narušuje ich kultúru a tradície a ohrozuje ich živobytie. Miestni obyvatelia sa často stretávajú s problémami znečistenia, nedostatku pitnej vody a hospodárskym úpadkom v dôsledku tohto rozrastajúceho sa problému.

Aké opatrenia pomáhajú zmierniť tento problém? 

Všetci horolezci sú pred výstupom na Mount Everest povinní zaplatiť zálohu 4 000 USD, ktorú im nepálska vláda vráti, ak na ceste späť prinesú so sebou 8 kilogramov odpadu. 

Navyše, nepálska armáda v roku 2022 iniciovala kampaň s názvom „Clean Mountain“ s cieľom odstrániť odpad z Mount Everestu a ďalších hôr v regióne. V priebehu kampane sa podarilo vyzbierať približne 34 metrických ton odpadu, čo je výrazné zvýšenie oproti minulým rokom. Odhaduje sa, že v roku  2021 to bolo 27,6 metrických ton odpadu, zatiaľ čo v roku 2019 sa vyzbieralo “iba” 10 metrických ton odpadu.

Čítajte tiež: TOP 10 – Zaujímavostí o Himalájach, ktoré ste nevedeli

Podľa viacerých odborníkov však opatrenia stále nie sú dostatočné. Nepálska vláda preto musí hľadať ďalšie riešenia, ako v boji s odpadom na najvyššom vrchu sveta zvíťaziť. Hlavným cieľom by preto malo byť zvýšenie povedomia turistov a horolezcov o dôležitosti ochrany a rešpektu voči prírode a miestnej kultúre. 

Ďalej je potrebné vybudovať a zlepšiť infraštruktúru pre odpadové hospodárstvo. To zahŕňa posilnenie systému likvidácie odpadu, vytvorenie recyklačných zariadení a zavedenie prísnych pravidiel týkajúcich sa odpadkov na horách, aby sa docielil trvalo udržateľný rozvoj.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button