PikoškyCestovanie

Architektonické zázraky Číny

V našich predchádzajúcich článkoch ste si mohli pozrieť 10 najšialenejších budov, ktoré boli v Číne postavené. To však nie je všetko! Čína toho ponúka omnoho viac a tak vám prinášame ďalšie zaujímavé stavby. 

Prečo architektonické zázraky? Či už sa vám budovy páčia alebo nie, musíte uznať, že ich návrhy sú naozajstnými zázrakmi. Architekti v mnohých prípadoch úplne pustili uzdu svojej fantázii a nechali vzniknúť budovy, ktoré sú na jednej strane úplne funkčné a na druhej strane zaujali celý svet.  

Gigantický krab ako múzeum 

Fotka múzea počas výstavby (reprofoto youtube.com/ bastillepost global)
Fotka múzea počas výstavby (reprofoto youtube.com/ bastillepost global)

V tomto prípade architekti zašli poriadne ďaleko a názory viacerých ľudí sa zhodujú, že ide o úplný nevkus. Budova v tvare obrovského kraba slúži v meste Kunshan ako múzeum krabovej kultúry. Nachádza sa tu vzdelávacie centrum a zábavná časť, pričom kulinársky zážitok môžete mať pri skúšaní rôznych druhov slaných vzoriek. Keď sa na budovu pozriete z diaľky alebo z výšky vyzerá to ako výjav z hororového filmu o tom, že našu planétu napadli obrie kraby. 

Obrovské červené divadlo 

Celá stavba je obrovská a nedá sa nevšimnúť (reprofoto youtube.com/ Architektura murator)
Celá stavba je obrovská a nedá sa nevšimnúť (reprofoto youtube.com/ Architektura murator)

Toto obrovské červené divadlo sa kvôli svojej zaujímavej stavbe stalo známym po celom svete. Jeho výzor pripomína hodváb, ktorý je “vyšívaný” rôznymi zlatými obrazcami. Plátno zdobí desať jemne krútiacich sa záhybov, ktoré sa do seba zasúvajú. Divadlo má niekoľko vchodov, pričom každý je schovaný pod jedným z previsov. Vo vnútri divadla sa nachádza 2 000 miest na sedenie. Celý názov divadla je Sunac Guangzhou Grand Theatre a nachádza sa v okrese Huadu v čínskom Guangzhou. 

Múzeum čaju ako kanvica 

(reprofoto youtube.com/ ZEE4U INFO)
(reprofoto youtube.com/ ZEE4U INFO)

Prečo neurobiť múzeum čaju v tvare čajníku? Túto otázku si asi položili architekti, ktorý navrhli Meitan Tea Museum. Má výšku 74 metrov a jeho maximálny priemer je 24 metrov. Vedľa neho sa nachádza menšia šálka, ktorá z diaľky vyzerá ako socha. Po príchode k múzeu si všimnete dvere a okná, ktoré svedčia o funkčnosti tejto budovy. Spolu sa nachádzajú v meste Meitan, provincii Guizhou v Čínskej ľudovej republike. Meitan je považovaný za rodné mesto zeleného čaju. Ide o najväčšiu budovu v tvare čajovej kanvice na svete. 

Kultúrne centrum liehu 

Za úplne nevkusnú a ľuďmi nepochopenú je považovaná budova kultúrneho centra Danquan v Hechi. Nachádza sa v autonómnej oblasti Guangxi Zhuang. Celá budova je v oblom tvare a pripomína zemeguľu. Spracovanie sa moc nepodarilo a mnoho portálov ju radí medzi najškaredšie budovy sveta. 

Gigantické sochy posielajúce bozky 

(reprofoto youtube.com/ Iwulong)
(reprofoto youtube.com/ Iwulong)

Medzi zaujímavé architektonické zázraky by sme mohli zaradiť aj dve obrovské sochy, ktoré posielajú vzdušné bozky a sú novou atrakciou v Číne. Sochy tvoria postavy muža a ženy, pričom každá drží na ruke vyhliadkovú plošinu. Tá sa nachádza na 1 000 metrov vysokom útese. Návštevníkom umožňuje vychutnať si krásny pohľad na prírodu okolo. Sochy sa spolu s plošinami točia okolo svojej osi. Keď sú k sebe naraz natočené tvárami, vyzerá to ako by si posielali vzdušné bozky. Sochy sa nachádzajú v Čchung-čching na juhozápade Číny. Celý projekt zožal od niektorých významných ľudí kritiku za neustálu snahu zviditeľňovať iné turistické oblasti a narúšať tak prírodu. 

Prsteň života

(reprofoto youtube.com/ Angelo大安)
(reprofoto youtube.com/ Angelo大安)

Tento článok uzatvára obrovska stavba pamätníku, ktorý bol vystavaný v meste Fushun v Číne. Pamätník tvorí obrovský kruh pripomínajúci prsteň s výškou 157 metrov. Nachádza sa na ňom vyhliadková plošina, na ktorú je možný prístup výťahom. Ten má 12 000 LED svetiel. Celú konštrukciu tvorí 3 000 ton ocele a jej cieľom je do mesta prilákať viac turistov. Ring of Life je súčasťou konceptu nového mesta, ktorý zahŕňa aj vybudovanie nákupných štvrtí a rekreačných zón.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button