Pikošky

Lesný kúpeľ? Jedinečná japonská terapia, ktorá je zadarmo

Netradičná japonská terapia, ktorá spája človeka s prírodou sa teší veľkej obľube nielen v Japonsku, ale po celom svete. Nejde pritom o žiadnu turistiku, ale o lepšie vnímanie prírody, ktorú okolo seba cítite, vidíte, počujete a dotýkate sa jej. Ako takáto terapia prebieha a čo všetko na jej realizáciu potrebujete vedieť?

V Japonsku je lesný kúpeľ zaradený medzi terapeutické metódy a dokonca je ľuďom priamo odporúčaný u lekára. Terapia pomáha najmä znižovať stres, tlak, obnoviť kreativitu a zlepšiť pozornosť ľudí. Nejde o žiadny výmysel sociálnych sietí, pričom dôkazom je aj, že v Japonsku bol tejto terapii venovaný celý výskum a táto forma terapií tam existuje desiatky rokov. 

Pôvod z roku 1982

Výskumu týkajúcemu sa lesnej terapii sa venoval Dr. Qing Li, ktorý je odborníkom na lesnú medicínu a jeden z popredných svetových odborníkov na lesný kúpeľ. Jeho výskum dokázal, že trávenie času medzi stromami, ale aj umiestnenie rastlín do interiéru alebo rozptýlenie čajovníkového esenciálneho oleja dokáže zmierniť stres, redukovať krvný tlak, posilniť imunitný systém a dodať človeku energiu. 

Prechádzka lesom môže mať viacero pozitívnych účinkov (zdroj obrázku: canva.com)
Prechádzka lesom môže mať viacero pozitívnych účinkov (zdroj obrázku: canva.com)

Pojem lesný kúpeľ je v Japonsku označovaný ako Šinrin-joku. Tento názov zaviedol v roku 1982 japonský minister poľnohospodárstva, lesníctva a rybárstva T. Akijama. Bol totiž nadšený z výsledkov výskumu Dr. Qing Li, ktoré skutočne potvrdili upokojujúci vplyv lesa na nervový systém a ďalšie pozitívne účinky. Minister Akijama je tiež známy svojim vyhlásením v ktorom tvrdí, že kým ľudia potrebujú liečbu prírodou, lesy zasa potrebujú ochranu od ľudí. Práve propagáciou ministra Akijama sa stal lesný kúpeľ ešte viac známym. 

Prečo je terapia taká účinná? 

Dr. Qing Li vraví, že v interiéri má človek sklon využívať len dva zmysly, ktorými sú oči alebo uši. V exteriéri však človek zapája aj ďalšie zmysly a vníma tak napríklad čerstvý vzduch, vôňu kvetov, sleduje meniace sa farby stromov, počuje spievať vtáky a vníma vánok na pokožke. Vtedy vraj človek najlepšie využíva svoje zmysly a myseľ je tak schopná regenerovať. 

Očistite svoju myseľ pri prechádzke lesom (zdroj obrázku: canva.com)
Očistite svoju myseľ pri prechádzke lesom (zdroj obrázku: canva.com)

Ako lesný kúpeľ praktizovať? 

Lesnej terapii sa okrem Dr. Qing Li venovali aj ďalší výskumníci, ktorí na túto tému viedli svoje výskumy. Pozitívne účinky boli potvrdené a každá štúdia má svoje vlastné triky ako by sa mal človek spojiť s prírodou. Ak sa o týchto metódach budete chcieť dozvedieť viac, určite vám odporúčame zadovážiť si niektorú z kníh, ktoré sa tejto téme venujú. Nasledujúce rady sú všeobecne známe a pri ich praktizovaní by sa vám mali dostaviť pozitívne účinky. 

V prvom rade pri odchode do lesa nechajte doma telefón, fotoaparát, kameru alebo čokoľvek čo by vás mohlo rozptyľovať. Pri prechádzke by ste sa mali sústrediť len na seba a prírodu okolo vás, takže nič zo spomínaných predmetov naozaj nebudete potrebovať. Prechádzať by ste sa mali pomaly, bez akéhokoľvek cieľa a vytýčenej cesty. Nechajte svoje telo samo ísť tam kam chce. Počas prechádzky zapájajte všetky svoje zmysly. Snažte sa zachytiť zvuky lesa, jemné vône alebo dotýkať sa stromov. Kľudne sa môžete zastaviť, oddýchnuť si a nájsť si pohodlné miesto, kde sa na vaše zmysly budete viac sústrediť. Jednou z vecí, ktorú by ste si mali uvedomiť a ktorá by vás mala zároveň upokojovať je ticho, ktoré má taktiež liečivé účinky. 

V niektorých prípadoch úplne stačí pár hodinová prechádzka aby človek načerpal nové sily a na chvíľku sa vytrhol zo stresujúceho prostredia. V iných prípadoch je možné prispôsobiť svoju dovolenku pobytu v lese a čerpať z neho energiu počas niekoľkých dní. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button