AktuálneŠport

Koľko olympijských medailí získalo Slovensko?

Olympiáda v nedeľu slávnostne skončila a športovci začali opúšťať Tokio. Slovenskí športovci získali na olympiáde 4 cenné kovy, ktorými sa zapísali do olympíjskej, ale aj slovenskej histórie. Ktorým športovcom sa podarilo postaviť na stupeň víťazov a na akom mieste sa umiestnili?

Zuzana Rehák Štefečeková (reprofoto youtube.com/WOODOOTUBE)

Zuzana Rehák Štefečeková

Úplne prvú a zároveň jedinú zlatú medailu vybojovala pre Slovensko Zuzana Rehák Štefečeková v ženskom trape. Vo finále sa jej podarilo zostreliť 43 lietajúcich terčov z 50. Len o jeden terč tak vyhrala nad američankou Kayle Browningovou, ktorá skončila na druhom mieste. Obrovská pýcha a radosť zasiahli celé Slovensko a aj tí najväčší pochybovači museli skloniť klobúk pred jej obrovským talentom.

Jakub Grigar

Celé Slovensko jasalo aj pri zisku druhej olympijskej medaile, o ktorej získanie sa postaral Jakub Grigar. Tento šikovný mladý muž preteká vo vodnom slalome a na olympiáde zažiaril v disciplíne K1. Aj napriek tomu, že bol na malý moment na prvom mieste, jeho čas dokázal prekonať reprezentant Českej republiky Jiří Prskavec, ktorý do cieľa prišiel s najlepším časom. Náš reprezentant tak pre Slovensko získal cenný strieborný kov, ktorý je dôkazom, že slalom má na Slovensku stále silné zastúpenie.

Rory Sabbatini

Meno tohto športovca na Slovensku pred olympiádou poznalo len veľmi málo ľudí. O to viac boli prekvapení zo správy, že tento úžasný, teraz už slovenský golfista pre našu krajinu vybojoval striebornú medailu. Pôvodne totiž Rory pochádza z Južnej Afriky, ale v roku 2018 sa mu podarilo získať slovenské občianstvo. V záverečnom kole zahral 61 úderov a svoju celkovú bilanciu vylepšil na – 17 rán pod par. Lepší bol už len američan Xander Schauffele, ktorý dosiahol skóre – 18 rán pod par.

Samuel Baláž, Denis Myšák, Adam Botek a Erik Vlček

Tieto mená sú súčasťou mužského štvorkajaku, ktorému sa na olympiáde podarilo získať nádherné tretie miesto. Naši reprezentanti zahviezdili v disciplíne K4 na 500 metrov a domov tak nesú cenné bronzové kovy. Z víťazstva sa tešilo Nemecko, na ktoré mali naši kajakári stratu 1,315 sekundy.

Pre slovenských kajakárov bola táto olympiáda veľkou výzvou, pretože prvýkrát súťažili v trati dlhej 500 metrov, predtým sa jazdilo 1 000 metrov. Naši kajakári nesklamali a aj vďaka pandémií a posunutiu termínu olympiády využili čas na prípravu. Pre Slovensko tak získali piaty olympijsky kov v rýchlostnej kanoistike v ére samostatnosti.

Koľko peňazí získajú olympijskí víťazi?

Ešte pred začiatkom olympijských hier informoval prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel verejnosť o výške odmien pre olympijských športovcov. Za zisk zlata by malo byť športovcovi vyplatených 50-tisíc eur, za striebro 40-tisíc eur a za bronz 30-tisíc eur. Na spolufinancovaní sa chce tento rok podieľať aj štát a tak je len otázkou času, kedy budú odmeny našim úspešným športovcom vyplatené.

V celkovom hodnotení krajín podľa počtu získaných medailí skončilo Slovensko na 50. mieste. O túto pozíciu sa delíme s Filipínami, ktorých športovci dosiahli rovnaké umiestnenia ako naši.