KultúraAktuálne

Od jedného dieťaťa až k nevyváženosti pohlaví

Reforma, ktorá zmenila život Číňanov na desiatky rokov. Politiku jedného dieťaťa zaviedli v roku 1979 a podľa odhadov zabránila narodeniu 400 miliónov detí. V skutočnosti však ide o mylné pomenovanie, existovalo množstvo výnimiek a počas tohto obdobia mohla mať asi polovica všetkých rodičov v Číne aj druhé dieťa.

Do 60. rokov minulého storočia podporovala vláda čínske rodiny, aby mali čo najviac detí. Vtedajší panovník Mao Ce-tung veril, že populačný rast posilní krajinu. Počet obyvateľov tak rapídne narástol. Z približne 540 miliónov z roku 1949 sa o 27 rokov neskôr Čína dostala na 940 miliónov. Od roku 1970 sa od občanov vyžadovalo, aby mali svadby v neskoršom veku. 

Nápad obmedziť pôrodnosť prišiel v roku 1977, uzákonený bol o dva roky neskôr. Pred zavedením mala priemerná čínska rodina štyri deti. Od začiatku 80. rokov sa podmienky v Číne poupravili a ak sa rodičom ako prvé narodilo dievčatko, mohli v snahe počať chlapca mať ešte jedno dieťa. Vláda všetky tieto opatrenia úplne zrušila v roku 2015

Povinná antikoncepcia a sterilizácia

V rámci tejto politiky sa od žien vyžadovalo zavedenie antikoncepčného vnútromaternicového telieska po narodení prvého dieťaťa a sterilizácia po narodení druhého dieťaťa. Ženy, ktoré odmietli tieto postupy, mohli stratiť zamestnanie vo vláde a ich deti strácali prístup k vzdelaniu alebo k zdravotníckym službám. Tiež im mohli odobrať akékoľvek privilégiá. Nainštalované vnútromaternicové telieska boli upravené tak, že ich bolo možné odstrániť iba chirurgickým zákrokom.

Politika jedného dieťaťa s množstvom výnimiek

Hoci čínska vláda požadovala od žien antikoncepciu a sterilizáciu a za nedodržiavanie podmienok udeľovala veľmi vysoké pokuty, existovalo zároveň niekoľko výnimiek, ktoré dovoľovali rodičom dve deti. Napríklad vyššie spomínaná prvorodená dcéra, alebo zdravotne postihnuté prvé dieťa.

rodina dieťa Čína
Politika jedného dieťaťa má veľa výnimiek (Zdroj- Flickr / Colin J)
Viac mužov a horší prístup k vzdelaniu

Politika plánovej pôrodnosti sa od začiatku stretala s množstvom kritiky, ktorej príčinou boli neželané následky tejto reformy. Pomer ženskej a mužskej populácie sa výrazne zmenil, pretože väčšina rodín preferovala chlapcov. Keď budúce mamičky zistili, že čakajú dievčatko, veľa z nich sa rozhodlo ísť na potrat a neskôr sa pokúsiť o opačné pohlavie. 

Mnoho detí však prišlo na svet nelegálne. Nikto ich narodenie nenahlásil úradom, a tak im nemohlo byť poskytnuté poriadne vzdelanie. Okrem toho sa zvýšil priemerný vek v čínskej spoločnosti a v krajine ubudla aj pracovná sila. 

Ak mali dve generácie za sebou len jedno dieťa, objavil sa aj takzvaný „4-2-1 problém“. To znamená, že najmladší člen rodiny sa musí sám postarať nielen o svojich rodičov, ale aj o štyroch prarodičov.

Kvalita ženských životov

Na druhej strane sa však z určitého hľadiska zlepšila kvalita života žien. Čerstvé matky mali viac zdrojov na to, aby mohli začať investovať peniaze do vlastného blaha. Tiež sa zvýšila možnosť získať vzdelanie a podporu pri hľadaní lepšieho zamestnania. Ženy boli oslobodené od ťažkých povinností, pokiaľ ide o starostlivosť o veľa detí a rodinu a namiesto toho mali  dostatok času na kariéru alebo záľuby. Oslabené boli tradičné koncepcie rodových rolí medzi mužmi a ženami.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button