Cestovanie

Gardens By The Bay je klenotom Singapuru

Neexistuje turistický sprievodca, ktorý by pri návšteve Singapuru neodporúčal prírodný park Gardens By The Bay. Patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie a ročne toto miesto navštívia milióny ľudí. Čím je toto miesto výnimočné, čo všetko tu môžete nájsť a na akej veľkej ploche sa nachádza?

Základné informácie o Gardens By The Bay

V blízkosti Marina Reservoir v Singapure nájdete obrovský prírodný park Gardens By The Bay. Ten pozostáva z troch nábrežných záhrad o celkovej rozlohe 101 hektárov. Známe sú pod názvami Bay Central Garden (15 ha), Bay East Garden (32 ha) a Bay South Garden (54 ha). Celkovo by sme ich veľkosť mohli prirovnať k ploche 188 futbalových ihrísk

V srdci Gardens By The Bay môžu návštevníci nájsť obrovské stromy (zdroj obrázku: canva.com)
V srdci Gardens By The Bay môžu návštevníci nájsť obrovské stromy (zdroj obrázku: canva.com)

Projekt vznikol s cieľom zvýšenia zelene a flóry v meste. V roku 2005 premiér Lee Hsien Loong vyhlásil, že sa Gardens By The Bay stane hlavnou mestskou atrakciou a zároveň národnou ikonou Singapuru, čo sa jednoznačne podarilo. 

Gardens By The Bay je klenotom Singapuru (zdroj obrázku: canva.com)
Gardens By The Bay je klenotom Singapuru (zdroj obrázku: canva.com)

Väčšina záhrad je navrhnutá tak, aby tu návštevníci okrem zábavy našli aj poučenie. Návštevníci tu môžu nájsť ukážku svetových záhrad, ktoré predstavujú biodiverzitu rastlinného života na planéte. Celkovo je svetových záhrad šesť – Discovery, Fruits and Flowers, Web of Life, Understorey, Secret Life of Trees a World of Palms. Zaujímavými sú aj záhrady zdôrazňujúce kultúrne skupiny v Singapure. Tieto záhrady sú označované ako Heritage Gardens a tvorené sú čínskou, indickou, malajskou a koloniálnou záhradou.  

Novinkou je možnosť prechádzky medzi jednotlivými stromami, ktoré sú blízko korún spojené chodníkom (zdroj obrázku: canva.com)
Novinkou je možnosť prechádzky medzi jednotlivými stromami, ktoré sú blízko korún spojené chodníkom (zdroj obrázku: canva.com)

Koľko stála výstavba Gardens By The Bay? 

Pri plánovaní výstavby v roku 2005 sa rátalo s vysokou cenou. Celý rozpočet projektu bol približne 568 miliónov eur. Kvôli neočakávaným podmienkam sa však cena projektu zvýšila až na 659 miliónov eur

Spomínaná cena však nezahŕňa prístupovú cestu, úpravy pôdy, odvodňovacie práce a cenu pozemku, na ktorom boli záhrady postavené. Prírodný park Gardens By The Bay v Singapure bol slávnostne otvorený 29. júna 2012

Postavením komplexu sa však investície do tohto obrovského projektu nezastavili. Okrem toho, že v areáli neustále pribúdajú nové atrakcie, aj údržba záhrad je finančne náročná. Odhadovaná cena údržby zimných záhrad je približne 17 miliónov eur a vonkajších záhrad viac ako 15 miliónov eur. Celkovo tak stojí údržba záhrad viac ako 32 miliónov eur

Ktoré miesta Gardens By The Bay sú tie najpopulárnejšie? 

Jednou z najkrajších častí záhrad je Bay East Garden, ktorá je navrhnutá ako séria veľkých tropických záhrad v tvare listov. Každý z listov má svoj špecifický dizajn, tému a charakter. Okrem toho je tu aj 2-kilometrová promenáda, ktorá hraničí s prístavom Marina Reservoir. Táto oblasť ponúka jeden z najkrajších výhľadov na panorámu Singapuru. 

Architektúra budovy Flower Dome je veľmi netradičná (zdroj obrázku: canva.com)
Architektúra budovy Flower Dome je veľmi netradičná (zdroj obrázku: canva.com)

Najpozoruhodnejšou stavbou je obrovský skleník s názvom Flower Dome. Jeho rozloha je 1,2 hektára a od roku 2015 je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší skleník. Vystavované sú tu rastliny a kvety zo všetkých piatich kontinentov. 

V kupole Cloud Forest sa nachádza skutočná obrovská hora posiata kvetmi a rastlinami, na ktorej vrchole vyviera vodopád. Kupola sa nachádza na ploche s rozlohou 0,8 hektárov a taktiež patrí medzi najnavštevovanejšie miesta parku. 

Typickým znakom sú pre Gardens By The Bay obrovské stromy (zdroj obrázku: canva.com)
Typickým znakom sú pre Gardens By The Bay obrovské stromy (zdroj obrázku: canva.com)

Najčastejšie sú na pohľadniciach zo Singapuru zobrazované netradičné stromy, známe ako Supertree. Ich výška je približne 50 metrov a počas dňa poskytujú potrebný tieň pre turistov. Okrem tieňu však turistom umožňujú vychutnať si pekné letecké výhľady. Dva z najvyšších stromov sú totiž spojené OCBC Skyway, ktorá umožňuje 128 metrov chôdze vo výške 22 metrov nad zemou. Z výšky je krásny pohľad na panorámu Supertree Grove a ďalšie časti Gardens By The Bay. O 19:45 a 20:45 sa Supertree Grove mení na čarovné miesto a návštevníci majú možnosť vidieť úžasnú hudobnú a svetelnú show. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button