KultúraPikošky

Ako sa oslavujú Vianoce v Číne?

Aj napriek tomu, že sú Vianoce kresťanským sviatkom, ich slávenie si v Číne veľmi obľúbili. Vianoce sa stali akousi komerčnou záležitosťou, ktorú je v mnohých prípadoch možné prirovnať napríklad k sviatku sv. Valentína. Čo robia Číňania počas Vianoc a aké majú tradície?

Na začiatok si treba uvedomiť, že takmer všetci Číňania nevyznávajú kresťanstvo, a tak sa im tento sviatok vôbec nespája s náboženstvom. Masívne reklamné kampane a celková popularizácia Vianoc však neobišla ani Čínu. Tento sviatok tu slávia po svojom, bez dodržiavania kresťanských tradícií. 

Čo robia Číňania počas Vianoc? 

Vianoce v Číne sú spojené najmä s obdobím nakupovania, dávania si darčekov a stretávania sa s priateľmi. Obľúbeným je tiež korčuľovanie alebo návšteva kina, či karaoke barov. Tradičným darčekom je jablko pokoja, známe tiež ako mierové jablko. Jablká sa predávajú v celofáne ako špeciálne darčeky, ktoré väčšina Číňanov kupuje svojim známym. Niektorí ľudia veria, že im jedenie jablka na Vianoce zaručí pokojný rok. 

Jablko pokoja (zdroj obrázku: canva.com)
Jablko pokoja (zdroj obrázku: canva.com)

Vo veľkých čínskych mestách je trend slávenia Vianoc väčší. Rodičia zvyknú so svojimi deťmi vyrábať vianočné pohľadnice, vešať vianočné ozdoby a pančuchy nad posteľ. Na štedrý večer spolu večeria celá rodina, či už doma alebo vo vianočne vyzdobenej reštaurácií.  

Vianoce nie sú v Číne uznávaným štátnym sviatkom, a tak je úplne normálne, že väčšina ľudí počas Vianoc pracuje. V Číne tiež viacero ľudí sviatok Vianoc vôbec neuznáva a príde im zbytočný. Čoraz viac ľudí sa však prikláňa na stranu fanúšikov Vianoc, a tak sa tento trend v Číne rozrastá. 

Ukážku vianočného karnevalu v Číne si môžete pozrieť tu: 

Číňania majú svojho Santa Clausa

Kým u nás nosí darčeky Ježiško a v Amerike veria na Santa Clausa, aj v Číne si vymysleli svoj vlastný príbeh. Hlavným hrdinom Vianoc je v Číne “Sheng dan Lao ren”, ktorého meno môžete preložiť ako “vianočný starec”. Ide o nenáboženskú postavu, ktorá je súčasťou reklamných kampaní a môžete ju stretnúť v mnohých čínskych nákupných centrách. Tradične hrá na saxofón alebo trúbu, či lesný roh. Spoločnosť mu však nerobia škriatkovia a elfovia, ale po jeho boku môžete nájsť jeho krásne sestry.  

Traduje sa, že tento vianočný starec žije v arktickej vianočnej dedinke na severnom póle Číny. V meste Mohe na severe Číny je dokonca vystavaný vianočný zábavný park, ktorý je možné navštíviť v zimnom období.

Hlavné mesto Vianoc sveta 

Práve takúto prezývku získalo čínske mesto Yiwu v provincii Zhejiang. Zaujíma vás prečo? Práve v tomto meste sídli viac ako 750 spoločností, ktoré vyrábajú vianočný tovar. Ide najmä o vianočné svetielka, gule a rôzne ďalšie ozdoby, ktoré robia Vianoce jedinečnými. Vianočný tovar je z tohto mesta vyvážaný do celého sveta a nie nadarmo sa mu preto vraví hlavné mesto Vianoc sveta.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button