KultúraPikošky

Japonci sú nielen majstri sushi, ale aj slova

Japonská kultúra fascinovala západný svet od chvíle, kedy sa v 18. storočí otvorili obchodné dvere štátu. Jesť surové ryby bol nápad, ktorý sa kedysi stretol s určitou grimasou, napriek tomu si dnes na sushi pochutnáva snáď celý svet. Významnou však nie len japonská kuchyňa, ale aj literatúra tejto krajiny.

Japonskí autori majú tendenciu písať o svojom základnom prijatí života. To je v rozpore s dôrazom západnej kultúry na nádej alebo očakávania lepšej budúcnosti. Namiesto toho sa japonský dôraz kladie na súčasnosť, vďaka čomu môže literatúra na prvý pohľad pôsobiť pochmúrne alebo pasívne nihilisticky. Pri hlbšom pohľade však vidíme práve tú krásu pominuteľného okamihu.

V dnešnom článku si teda predstavíme niekoľko tipov na kvalitnú japonskú literatúru.

More plodnosti od Yukia Mishimu

Mishima sa narodil v roku 1925 a spája tradičné japonské cítenie s písaním v západnom štýle. Typické sú pre neho podrobné analýzy temných a zvrátených tém, čo miestami môže pripomínať Dostojevského. Séria More plodnosti podrobne popisuje zmeny, ktoré Japonsko podstúpilo začiatkom 20. rokov 20. storočia, vďaka čomu je v japonských dejinách rovnako dôležitá ako Tolstého Vojna a mier.

Yukio Mishima je vážený autor (zdroj obrázku: flickr/mjeshenton)
Yukio Mishima je vážený autor (zdroj obrázku: flickr/mjeshenton)

Knihy od Murakamiho

Haruki Murakami je nepochybne najčítanejším japonským autorom mimo Japonska. Rovnako ako filmový svet Stanleyho Kubricka alebo Akira Kurosawa, aj Murakamiho tvorba je v podstate vlastný žáner a každý milovník kníh má svoju obľúbenú od tohto autora.

Haruka Murakami napísal množstvo zaujímavých kníh (zdroj obrázku: flickr/Farley Santos)
Haruka Murakami napísal množstvo zaujímavých kníh (zdroj obrázku: flickr/Farley Santos)

Murakami často spomína ruských a francúzskych klasikov – Turgeneva, Dostojevského, Rudina či Stendhala. V jeho knihách sú odkazy, motívy a zápletky podobné shakespearovským tragédiám. Jeho záľuba a veľká úcta k týmto autorom odráža aj to, ako títo autori ovplyvnili japonských literárnych velikánov z konca 19. a začiatku 20. storočia. Nie je teda náhoda, že nihilistické, psychoanalytické zameranie je im podobné. Čo však robí Murakami jedinečným, je jeho schopnosť prepletať realitu so surrealizmom a využívať pri tom aj odkazy na tvorbu niekoho iného.

Jeho knihy zaujmú čitateľa aj zaujímavou obálkou (zdroj obrázku: flickr/Farley Santos)
Jeho knihy zaujmú čitateľa aj zaujímavou obálkou (zdroj obrázku: flickr/Farley Santos)

Hospodárka a profesor od Yoko Ogawa

Ogawa je významnou súčasnou spisovateľkou, ktorá získala všetky významné japonské literárne ceny vrátane cien Akutagawa a Tanizaki. Jej rozprávačky, často ženské, ponúkajú sympatické vysvetlenie nálad a príbeh sledujú z jemnej diaľky, v ktorej sa ženy v japonskej spoločnosti držia. 

Autorka Yoko Ogawa s jednou z jej úspešných kníh (reprofoto youtube.com/ Les bibliothèques de Ghita)
Autorka Yoko Ogawa s jednou z jej úspešných kníh (reprofoto youtube.com/ Les bibliothèques de Ghita)

Hospodárka a profesor je príbehom lásky, vo všetkých jej prevedeniach. Láska k matematike a krása, ktorá spočíva v zázraku čísel. Láska k bejzbalu, k potu a slzám. Láska medzi matkou a synom. Zakázaná láska medzi manželkou a bratom jej manžela. A láska medzi nepravdepodobným párom – profesorom so stratou pamäti a chlapcom bez otca.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button