Kultúra

Čo všetko by ste mali vedieť o Bollywoode?

Zaujímavé filmy s množstvom tanca a spevu sú typickými predstaviteľmi bollywoodskych filmov. Takmer každý z nás už mal možnosť spoznať túto tvorbu a tak vám v tomto článku prinášame súhrn informácií o tom, ako vlastne Bollywood funguje.

Bollywood známy tiež ako Hindské kino alebo Bombajské kino je filmový priemysel so sídlom v Bombaji. Práve mesto Bombaj je symbolom, tak ako je to v Amerike mesto Hollywood. Podľa počtu produkovaných hraných filmov je najväčším filmovým priemyslom na svete.

Bollywoodske piesne a tance

Ako sme spomínali vyššie, Bollywoodske filmy sú známe najmä pre svoje piesne a tance, ktoré majú v súvislosti s filmovým priemyslom bohatú históriu. Hudba aplikovaná v bollywoodskych filmoch sa nazýva filmi. Prvou známou piesňou bola Alam Ara z roku 1931. Väčšinou vznikajú tieto piesne vopred v nahrávacích štúdiách, kde ich naspievajú profesionáli. Herci vo filme potom už len synchronizujú slová s piesňou na obrazovke. Málokedy sa stáva aby herci zároveň aj naspievali piesne. Známymi spevákmi, ktorí si však vyskúšali hrať aj spievať sú napríklad Kishore Kumar, Noor Jehan alebo Kundan Lal Saigal. Často je hudba v bollywoodskych filmoch kľúčová. Niektoré filmy v kinách navštívia diváci len preto, lebo hudbu k filmu zložili ich obľúbený interpreti. Známymi tvorcami hudby k bollywoodskym filmom sú napríklad Asha Bhosle, Kumar Sanu, Manna Dey, Lata Mangeshkar, Geeta Dutt alebo Kavita Krishnamurthy. 

Tanečné čísla v bollywoodskych filmoch vychádzajú najmä z indického tanca. Základom je najmä klasický tanec, tance severoindických kurtizán alebo ľudové tance. Najmä v súčasných filmoch sa indický tanec kombinuje s prvkami západných tanečných štýlov. Často hlavný hrdina alebo hrdinka vo filme vystupuje s celou skupinou ďalších tanečníkov. Zvyčajne veľa týchto tanečných prevedení obsahuje nerealistické rýchle posuny alebo zmeny kostýmov medzi veršami piesne. Obľúbenými prostrediami pre tanečné vystúpenia sú architektonicky veľkolepé miesta alebo príroda. 

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Filmy masala a paralelné kino  

Obľúbeným komerčným žánrom v Bollywoode je od 70. rokov masala. Tá voľne mieša rôzne žánre ako napríklad romantické, komédiu, akciu, drámu, melodrámu spolu s hudobnými číslami. Celkovo filmy masala spadajú do hudobných filmov, ktorých je indické kino najväčším producentom od 60. rokov. Známym žánrom, ktorý je úplným opakom filmov masala je paralelné kino. V tom sa predstavuje realistický obsah a vyhýba sa hudobným číslam. V posledných rokoch sa výrazne rozdiely medzi týmito žánrami zmenšujú.  

Ocenenia 

Najlepšie bollywoodske filmy majú možnosť získať niekoľko významných cien. Kým v Amerike je najpopulárnejším ocenením Academy Awards známy pre svoje oscarové sošky v Bollywoode existuje tiež veľa významných ocenení. Medzi najznámejšie patria ceny Filmfare Awards, ktoré udeľuje filmový magazín Filmfare. Pôvodne bolo toto ocenenie známe ako Clare Awards. V roku 1954 bolo tiež predstavené ocenenie The National Film Awards. Ceny sa udeľujú na výročnom ceremoniáli, ktorému predsedá indický prezident. O týchto cenách nerozhoduje verejnosť, ale vládny panel. Ďalšími známymi oceneniami sú ceny Screen, Stardust Awards, Medzinárodnej indickej filmovej akadémie alebo Zee Cine Awards. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button