Pikošky

V japonskom zábavnom parku zatvorili jednu z najrýchlejších horských dráh. Ľudia sa sťažovali na zlámané kosti

Japonský zábavný park Fuji-Q-Highland Park, ktorý sa nachádza na ostrove Fujiyoshida musel zatvoriť jednu zo svojich najväčších atrakcií. Od začiatku roka viacero ľudí nahlásilo zlomeniny spôsobené rýchlou jazdou a tak je atrakcia zatiaľ stále odstavená z prevádzky. Akú rýchlosť dosahujú ľudia na horskej dráhe a prečo došlo k ich zraneniam?

Stručné informácie o horskej dráhe Do-Dodonpa

Do-Dodonpa je oceľová horská dráha, ktorá bola otvorená 21. decembra 2001. Známa je ako najrýchlejšia horská dráha na svete s najrýchlejším zrýchlením. V minulosti dosahovala rýchlosť 172 km/h za 1,8 sekundy. Neskôr bola rýchlosť upravená na maximálnu možnú rýchlosť 180 km/h, ktorú dokáže dosiahnuť za 1,56 sekundy. Svojím zrýchlením a maximálnou rýchlosťou drží svetový rekord a zapísaná je aj v Guinessovej knihe rekordov. Celá dráha je dlhá 1 244 metrov a jazda trvá 55 sekúnd. Vďaka svojej rýchlosti ju vyhľadávajú nielen turisti z Japonska, ale ročne priláka aj mnoho zahraničných. 

Horská dráha je zatvorená na neurčito

Až do decembra 2020 bola horská dráha Do-Dodonpa v plnej prevádzke. V decembri však až šesť návštevníkov nahlásilo zranenia, ktoré boli spôsobené rýchlou jazdou na horskej dráhe. Návštevníci utrpeli najmä zlomeniny kostí, pričom štyria nahlásili zlomeniny krku alebo chrbta. Ide tak o vážne zranenia, ktoré sa začali objavovať až od decembra. Predtým žiadne podobné incidenty hlásené neboli a tak sa celá situácia podrobne skúma. 

Celý prípad bol vyšetrovaný úradom, ktorý však 17. augusta oznámil, že na horskej dráhe Do-Dodonpa neboli objavené žiadne technické problémy. Príčina zranení účastníkov tak zatiaľ vôbec nie je známa. Špecialista na návrh horských dráh profesor Naoya Miyasato sa vyjadril, že horské dráhy musia dodržiavať všetky vládou schválené normy. Skutočnosť, že by dochádzalo k viacerým podobným nehodám je teda veľmi neobvyklá. Tiež však uviedol, že zranenia môže spôsobovať extrémne zrýchlenie horskej dráhy, ktoré na svojom vrchole dosahuje zrýchlenie jazdy na viac ako trojnásobok gravitačnej sily. V prípade, že návštevník nemôže vydržať zrýchlenie, môže podľa neho dôjsť k zraneniam.

Zranenia mohlo ľuďom spôsobiť aj nesprávne sedenie na sedadlách (zdroj obrázku: flickr/Dick Thomas Johnson)
Zranenia mohlo ľuďom spôsobiť aj nesprávne sedenie na sedadlách (zdroj obrázku: flickr/Dick Thomas Johnson)

Problémom tiež môže byť, že ľudia na dráhe sedia. Práve počas sedenia sa vytvára medzera medzi chrbtom a sedadlom, počas ktorej môže dôjsť k zraneniam. Podľa profesora by mali zamestnanci zábavného parku kontrolovať, ako ľudia sedia a upozorňovať ich na zmenšenie medzery medzi chrbtom a sedadlom. Jedna zo zranených žien, Mainichi Shimbun, sa vyjadrila, že pravdepodobne počas jazdy sedela naklonená smerom dopredu čo naozaj mohlo spôsobiť spomínané zranenia. 

Aj napriek tomu, že zatiaľ neboli zistené príčiny zranení návštevníkov výrobca horskej dráhy Sansei Technologies sa všetkým zraneným návštevníkom ospravedlnil. Taktiež dodal, že sa pokúsia spraviť všetko preto aby bola príčina zranení čo najskôr objasnená. Horská dráha Do-Dodonpa bude do tej doby zatvorená. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button