BiznisTech

Čo by ste mali vedieť o indickej TATA Group, ktorá vlastní aj Jaguar a Land Rover?

Indický medzinárodný konglomerát Tata Group je jednou z najstarších a najväčších priemyselných skupín v Indii. Združuje niekoľko spoločností, pričom každá pracuje nezávisle pod vlastným vedením a dohľadom predstavenstva spolu s akcionármi. Nasledujúcich 5 faktov vás určite prekvapí.

Založenie spoločnosti

Skupina Tata Group vznikla v roku 1868 a stala sa najväčším indickým konglomerátom. Pôsobí vo viac ako 100 krajinách na šiestich kontinentoch. Dvadsaťdva prevádzok má kótovaných na indickej burze. Ponúka výrobky a služby do viac ako 150 krajín. Medzi významné spoločnosti Tata Group patria napríklad Tata Chemicals, Tata Motors, Tata Steel, Tata Consumer Products, Tata Capital alebo Tata Consultancy Services. Skupina Tata Group vlastní aj niekoľko dcérsky spoločností. Medzi najznámejšie patria Tata Starbucks, Tata Daewoo, Tata Marcopolo, Tata Colors, Tata Hitachi alebo Tata Motors Cars.

(reprofoto youtube.com/ Business Casual)
(reprofoto youtube.com/ Business Casual)

Jamsetji Nusserwanji Tata

Skupinu Tata založil Jamsetji Nusserwanji Tata, ktorý ju pomenoval podľa seba. Názov Tata pozná v Indii každý druhý obyvateľ. Bol priekopníkom v oblasti priemyslu. Označovaný je za otca indického priemyslu. Mnohí ho tiež považujú za dôležitého staviteľa modernej indickej ekonomiky.

Zakladateľ Tata Group (reprofoto youtube.com/Tata Group)
Zakladateľ Tata Group (reprofoto youtube.com/Tata Group)
Humata, Hukhta, Hvarshata

Filozofia skupiny Tata Group sa opiera o tri slová: Humata, Hukhta a Hvarshata. V preklade znamenajú: dobré myšlienky, dobré slová a dobré skutky. Možno práve vďaka týmto slovám a dodržiavaním stanovených hodnôt sa stali úspešnými.

Filantropia

Spoločenská zodpovednosť je veľmi dôležitá a svoje o tom vie aj skupina Tata Group. Pomohla založiť a následne financovať veľa vzdelávacích, výskumných a kultúrnych inštitúcií. Sú nimi napríklad Národné centrum múzických umení, Energetický a zdrojový inštitút, Nemocnica pre rakovinu Tata, Inštitút sociálnych vied alebo futbalovú akadémiu Tata. 

Tata Group získala Carnegieho medailu za filantropiu. Založená bola spoločnosť Tata Trust, prostredníctvom ktorej robí Tata Group svoje neziskové aktivity. Každá zo spoločností Tata Group prispieva 4 % zo svojich príjmov do Tata Trust. 

Najúspešnejšie podniky

Tata Motors je najväčšou indickou automobilovou spolčonosťou (reprofoto youtube.com/ Business Casual)
Tata Motors je najväčšou indickou automobilovou spolčonosťou (reprofoto youtube.com/ Business Casual)

Skupina Tata Group zastrešuje veľké množstvo podnikov. Viaceré z nich sú veľmi úspešné vo svojom obore, stali sa známymi a dosahujú veľké zisky. Medi najznámejšie patrí napríklad Tata Power, ktorá je jednou z najväčších súkromných energetických spoločností v Indii. Tata Consultancy Services známa tiež ako TSC je najväčšou ázijskou IT firmou a najväčšou svetovou spoločnosťou v oblasti služieb a softvéru. Tata Consumer Products sa zaoberá najmä predajom kávy a čaju. Nachádza sa na druhom mieste v obchodovaní s čajom vo svete. Tata Steel je dvanástou najväčšou oceliarskou spoločnosťou na svete. Známou je aj spoločnosť Tata Motors, ktorá je najväčšou indickou spoločnosťou a svetovo 5. najväčšou automobilovou spoločnosťou.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button