KultúraPikošky

Čínsky zverokruh: Na začiatku boli nebeské preteky

Čínsky zverokruh alebo shengxiao predstavuje opakujúci sa cyklus trvajúci 12 rokov, pričom každý rok reprezentuje zviera a jeho povestné atribúty. To, že mu hovoríme zverokruh však odráža niekoľko podobností so západným zverokruhom, na ktorý je väčšina z nás zvyknutá. Aj čínsky aj západný majú navyše časové cykly rozdelené na 12 častí, z ktorých každá je spojená s nejakým zvieraťom alebo postavou, akou je napríklad panna.

Napriek tomu medzi nimi existujú veľké rozdiely. Zvieratá čínskeho zverokruhu nie sú spojené so súhvezdiami ako v západnej astrológii. Čínsky dvanásťdielny cyklus zodpovedá skôr rokom, nie mesiacom a je zastúpený dvanástimi zvieratami, zatiaľ čo niektoré znaky západného zverokruhu nie sú zvieratami, a to aj napriek tomu, že latinské označenie zverokruhu „Zodiacus“ znamená v preklade „cyklus zvierat“.

Legenda o nebeských pretekoch

Podľa legendy chcel kedysi dávno Nefritový cisár vybrať dvanásť zvierat, aby sa stali jeho strážcami. Poslal nesmrteľnú bytosť do ľudského sveta, aby šírila správu, že čím skôr prejde smrteľný tvor Nebeskou bránou, tým lepšiu bude mať hodnosť.

Dvanásť zvierat tvorí strážcov (zdroj obrázku: canva.com)
Dvanásť zvierat tvorí strážcov (zdroj obrázku: canva.com)

Na druhý deň sa zvieratá vydali smerom k Nebeskej bráne. Krysa vstala veľmi skoro, no na ceste k bráne narazila na rieku. Musela sa tam zastaviť kvôli rýchlemu prúdu. Po dlhom čakaní si  všimla býka, ktorý sa chystal prekročiť rieku, a rýchlo mu skočil do ucha. Usilovnému býkovi to vôbec nevadilo a jednoducho pokračoval. Po prechode cez rieku sa rútil smerom k palácu Nefritového cisára. Zrazu krysa vyskočila z býčieho ucha a vbehla k nohám cisára. Tak krysa získala prvé miesto a býk bol druhý.

Tiger a králik boli tretí a štvrtý, pretože obaja sú rýchli a súťaživí, avšak tiger bol rýchlejší.  Krásny drak bol piaty a okamžite si ho všimol císar, ktorý povedal, že drakov syn môže byť šiesty. V ten deň s ním ale drakov syn neprišiel. Vtedy sa had prihovoril cisárovi a povedal, že drak je jeho nevlastný otec; takže had sa umiestnil na šiestom mieste.

Neskôr prišiel kôň a potom koza. Boli veľmi milí a skromní, každý pustil toho druhého najskôr. Nefritový cisár videl, akí sú slušní, a zaradil ich na siedme a ôsme miesto. Opica skončila na deviatej priečke, poslední boli kohút, pes a prasa.

Stratená mačka

Hoci mačka a krysa boli susedia, mačka vždy šikanovala krysu, ktorá na ňu bola veľmi nahnevaná, avšak sa neodvážila to povedať nahlas; preto sa usilovala potajomky o pomstu mačke. Po vypočutí cisárovho dekrétu sa krysa zasmiala a pomyslela si, že toto je vhodná príležitosť.

Ospalá mačka vykopla kryse dvere a prikázala, aby ju informovala o tom, kedy sa chystá na cisárovu narodeninovú oslavu, a krysa sľúbila, že to urobí. Ráno však potkan potichu odišiel bez toho, aby o tom mačku informoval. Mačka sa nezobudila, kým sa preteky neskončili a vtedy už bolo neskoro – nedokázala sa dostať do zverokruhu.

Po večierku medzi mačkou a krysou vzniklo veľké nepriateľstvo, preto sa podľa legendy potkany vždy rozutekajú na všetky strany, keď sa objaví mačka.

Zvieratá čínskeho zverokruhu sa často vyobrazujú na rôznych predmetoch (zdroj obrázku: canva.com)
Zvieratá čínskeho zverokruhu sa často vyobrazujú na rôznych predmetoch (zdroj obrázku: canva.com)

Prečo je každý dvanásty rok života dôležitý?

Rok zverokruhu osoby alebo Ben Ming Nian je ktorýkoľvek rok v živote človeka s rovnakým čínskym znamením zverokruhu ako rok jeho narodenia. Pretože existuje dvanásť zvieracích znamení, rok vášho znamenia narodenia sa vyskytne raz za dvanásť rokov.

Podľa čínskej astrológie sa predpokladá, že ľudia v ich roku zverokruhu urážajú boha veku Tai Sui, a tým pádom na nich padne jeho kliatba. Verí sa, že neprináša nič iné ako smolu. Preto čínski stúpenci astrológie venujú osobitnú pozornosť svojmu správaniu každý dvanásty rok svojho života, teda v rokoch ich zverokruhu.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button