CestovaniePikošky

Aké prekvapenia skrýva bývalá najvyššia budova sveta Taipei 101?

Taipei 101 patrí medzi ikonické budovy Taiwanu a nájdete ju zvečnenú na väčšine suvenírov. Je tiež obľúbeným turistickým miestom a ponúka krásne výhľady na mesto. Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o bývalej najvyššej budove sveta.

Ako prvá prekonala hranicu pol kilometra 

Budova Taipei 101 bola úplne prvou na svete, ktorá so svojou výškou 508 metrov prekonala hranicu pol kilometra a zároveň sa tak stala najvyššou budovou sveta. Jej prvenstvo trvalo od roku 2004 do roku 2009, kedy bola postavená aktuálne najvyššia budova sveta Burj Khalifa. 

Taipei 101 je najvyššou budovou v krajine (zdroj obrázku: canva.com).
Taipei 101 je najvyššou budovou v krajine (zdroj obrázku: canva.com).

Prečo označenie 101? 

Číslo v názve budovy zároveň zodpovedá počtu poschodí, ktoré Taipei 101 má. So svojou výškou 508 metrov je táto budova najvyššou v Taiwane. 

Čítajte tiež: Santoríni Taiwanu – mesto Jiufen je skvelým cestovateľským aj gastronomickým zážitkom

Stavba Taipei 101 bola značne ovplyvnená čínskou kultúrou 

V Číne je číslo 8 považované za šťastné, pretože predstavuje šťastie a prosperitu. Týmto číslom sa rozhodli inšpirovať aj pri stavaní Taipei 101, kvôli čomu môžete na bude nájsť viacero spojitostí. Napríklad hlavná časť budovy je zložená z 8 rovnakých modulov, ktoré sú naskladané na vrchu ďalšieho nižšieho modulu a rozširujú sa smerom von. 

Naopak číslo 4 je v čínskej kultúre považované za nešťastné, pretože jeho výslovnosť je podobná slovu smrť. V Taipei 101 preto nenájdete 44 poschodie, ale poschodia s označením 42, 42 A a 43, ktoré chýbajúce poschodie kompenzujú. 

V rokoch 2004 až 2009 bola budova Taipei 101 najvyššou na svete (zdroj obrázku: canva.com).
V rokoch 2004 až 2009 bola budova Taipei 101 najvyššou na svete (zdroj obrázku: canva.com).

Prvých 5 poschodí tvorí nákupné centrum 

Na prvých piatich poschodiach budovy nájdete nákupné centrum s mnohými luxusnými značkami, ale aj cenovo dostupnými obchodmi. Okrem obchodov sa tu nachádzajú aj reštaurácie, či už čínske alebo niekoľko zahraničných kuchýň. Záujemcovia o návštevu vyhliadkovej plošinu musia prejsť prvými piatimi poschodiami obchodného centra, pretože vstup na vyhliadkovú plošinu sa nenachádza na prízemí, ale až na 5. poschodí. 

Z Taipei 101 sú nádherné výhľady na mesto (zdroj obrázku:  canva.com).
Z Taipei 101 sú nádherné výhľady na mesto (zdroj obrázku: canva.com).

Taipei 101 má jedinečné vyhliadkové plošiny 

Návštevníci Taipei 101 majú možnosť navštíviť hneď niekoľko vyhliadkových plošín. Tie sa nachádzajú na 88, 89 a 91 poschodí. Medzi poschodiami 87 a 88 je umiestnený tlmič hmoty. Ide guľu, ktorá funguje ako kyvadlo a používa sa k stabilizácii veže pred zemetrasením alebo silným vetrom. Tlmič hmoty sa kýve v protismere kývania veže, čím efektívne zmenšuje jej kolísanie. 

Z vyhliadkových plošín sú tiež krásne výhľady na celé mesto. Poschodie 89 ponúka 360 stupňový výhľad z výšky 382 metrov. Najvyššie sprístupnené poschodie má aj vonkajšiu vyhliadkovú plošinu, takže mesto nemusíte obdivovať len cez sklo.  

Časť tlmiča hmoty, ktorú môžu vidieť aj návštevníci (zdroj obrázku: canva.com).
Časť tlmiča hmoty, ktorú môžu vidieť aj návštevníci (zdroj obrázku: canva.com).

Koncerty pod holým nebom 

Taipei 101 je lákadlom aj pre umelcov, kvôli čomu si tu môžu ľudia vychutnať rôzne vystúpenia. Často tu bývajú organizované najmä menšie koncerty pod holým nebom, ktoré sa konajú na vonkajšej vyhliadkovej plošine na 91. poschodí. 

Špeciálny maskot 

Návštevníkov Taipei 101 privíta rozkošný žltý maskot s menom Damper Baby. Jeho vzhľad je inšpirovaný tlmičom, ktorý zabraňuje kolísaniu budovy a chráni ju pred zemetraseniami. 

Výhľad z Taipei 101 je najkrajší večer, keď je celé mesto krásne vysvietené (zdroj obrázku: canva.com).
Výhľad z Taipei 101 je najkrajší večer, keď je celé mesto krásne vysvietené (zdroj obrázku: canva.com).

V minulosti mala budova najrýchlejšie výťahy sveta 

Aj rekord ohľadom rýchlosti výťahov dokázala prekonať Burj Khalifa. Najrýchlejší výťah Taipei 101 dokázal jazdiť rýchlosťou 16,8 m/s, pričom výťahy v Burj Khalifa zvládnu jazdiť rýchlosťou len 10 m/s. V bežnej prevádzke jazdia výťahy na Taipei 101 priemernou rýchlosťou. Z 5. poschodia až do observatória na 89. poschodí dokáže výťah prepraviť ľudí za 37 sekúnd. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button