Cestovanie

Mesto Chengdu vás prekvapí nielen obrovskými pandami

Nádherné zelené parky, geniálne jedlo, rozkošné pandy a bohatá história vás pri návšteve tohto mesta pohltia takmer okamžite. Chengdu je hlavným mestom provincie Sichuan a známe je aj pod menami Korytnačie, Ibištekové alebo Brokátové mesto. Čo by vám nielen v ňom, ale aj v provincii Sichuan rozhodne nemalo uniknúť?

Moderné námestie a centrum mesta 

Názov námestia Tianfu symbolizuje bohatstvo. Typickým sú vysoké moderné budovy, ale upútajú vás aj pekné stanice metra a zaujímavé sochy. Napríklad pred budovou múzea vedy a techniky sa nachádza obrovská socha kormidelníka Maa. Celé námestie pôsobí veľmi moderne a vy vôbec nebudete mať pocit, že ste v meste, ktoré je staré viac ako 2 000 rokov. Impozantné je najmä večer, keď hrá všetkými farbami. 

Kuanzhai Alley 

V prípade, že budete chcieť predsa len nazrieť do histórie mesta, skvelým spôsobom ako tak urobiť je navštíviť Kuanzhi Alley. Doslovne by sa dal tento názov preložiť ako Široká a Úzka ulička, ktoré spolu so Studňovou uličkou a neďalekým chrámom Wenshu tvoria peknú historickú časť mesta, ktorá je vo veľkej miere vyhľadávaná turistami. Nachádza sa tu veľa malých obchodíkov, kaviarní, reštaurácií, v ktorých sa podáva skvelé sečuánske jedlo. To je známe svojou ostrosťou, takže milovníci pikantného si tu určite prídu na svoje. Obľúbenou atrakciou v tejto štvrti je aj legendárna masáž uší spolu s ich čistením. Táto technika sa predáva z pokolenia na pokolenie a v minulosti bola bežná v celej Číne. 

Kuanzhai Alley  (zdroj obrázku: canva.com)
Kuanzhai Alley  (zdroj obrázku: canva.com)

New Century Global Center 

Mesto Chengdu sa môže pochváliť aj obrovskou budovou, ktorá má najväčšiu úžitkovú plochu na svete. Vnútorná plocha na všetkých poschodiach má spolu neuveriteľných milión sedemstotisíc metrov štvorcových čo z nej robí svetový unikát. Centrum má rozmery 500*400*100 metrov a vo vnútri sa nachádza obrovské nákupné centrum, stredomorská dedina s umelou plážou, ľadová plocha, vodný park s umelými vlnami, 14 kín, hotely a tiež obrovská LED obrazovka o rozlohe 150 m². Zaujímavým je fakt, že cetrum má svoje vlastné umelé slnko a tak si návštevníci nemusia robiť starosti s počasím. Svetlo a teplo poskytuje umelé slnko 24 hodín denne. 

Čiernobiele poklady Číny 

Reč je o pandách obrovských, ktoré boli donedávna považované za ohrození druh. Dnes sú vďaka mnohých opatreniam vynaloženým na ich záchranu klasifikované ako zraniteľný druh. Vo voľnej prírode žije približne 1 900 jedincov, všetky sú monitorované a rozdelené do niekoľkých rezervácií. Vlhké lesy Tibetskej plošiny plnej bambusu sú pre pandy obrovské ideálnym domovom.

(zdroj obrázku: canva.com)
(zdroj obrázku: canva.com)

Približne 600 pánd žije v zajatí a zoologických záhradách v ďalších 21 krajín sveta. V prípade, že by ste navštívili provinciu Sichuan a chcete vidieť pandy obrovské naživo, môžete tak urobiť vo Výskumnej stanici rozmnožovania. Nachádza sa tu približne 50 pánd, ktoré majú dostatočne veľké výbehy a zaujímavé je sledovať ich najmä počas kŕmenia.

Camellia Sinesis (zdroj obrázku: canva.com)
Camellia Sinesis (zdroj obrázku: canva.com)

Pôvod čaju 

V okolí mesta je možné vidieť na kopcoch tmavozelené kríky. Ide o čínsky čajovník Camellia Sinesis. V provincii Sichuan je úrodná červená zem a vlhká podhorská klíma, ktorá je ideálna na pestovanie čaju. Legendy vravia, že práve v provincii Sichuan vznikol prvý čaj. Mal ho vraj objaviť farmár Shen Nong, ktorému lístok čaju spadol do pohára s teplou vodou. Bol vtedy chorý a zázračné účinky čaju mu zachránili život. Pitie čaju sa po celej Číne rozšírilo a tento nápoj si obľúbil aj samotný cisár. Neskôr sa čaj dostal aj do ostatných kútov zeme. Miesta, v ktorých sa čaj pestuje sa dajú navštíviť a tak čajové kríky môžete vidieť aj na vlastné oči. Možno sa od miestnych dokonca dozviete aj ďalšie zaujímavé informácie o tomto nápoji. 

Leshan Giant Budha (zdroj obrázku: canva.com)
Leshan Giant Budha (zdroj obrázku: canva.com)

Leshan Giant Budha 

Približne 140 kilometrov od mesta sa nachádza obrovská socha sediaceho budhu, ktorá je vytesaná do skaly. Každý deň majú turisti možnosť nastúpiť na jednu z lodí a ísť sa na túto gigantickú sochu pozrieť na vlastné oči. V prípade, že by ste o nej chceli vedieť viac informácií, prečítajte si náš samostatný článok. Neexistuje turistický sprievodca, ktorý by jej návštevu neodporúčal. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button