BiznisAktuálne

Zabudnite na Las Vegas, tržby v kasínach v Macau sú trikrát vyššie!

O d roku 1557 bolo Macao prenajaté Portugalsku, ktoré za ne platilo každoročne nájom. V roku 1887 sa stalo Macao portugalskou kolóniou a pod správu Číny sa oficiálne vrátilo až v roku 1997. Politický systém v Macau je možno charakterizovať ako „jedna krajina, dva systémy“, čo znamená, že si Macao po návrate pod čínsky patronát ponechalo určité prvky zo svojho pôvodného systému. 

Macau je jediné miesto v Číne kde je povolený gambling

Macau, ktoré je súčasťou Číny ako špeciálny administratívny región, je druhým najhustejšie obývaným územím na svete. V meste býva celkovo viac ako 640 tisíc obyvateľov. Pýši sa vysokou životnou úrovňou ale je potrebné poukázať na značné rozdiely v kvalite života jednotlivých vrstiev obyvateľstva. 

V Macau sa hovorí oficiálne mandarínskou čínštinou a portugalsky. Je jediným miestom v Číne kde je povolené gamblovanie a jeho kasína sú vyhľadávané nielen ázijským obyvateľstvom ale aj návštevníkmi z celého sveta. 

Prevádzkovanie herní a kasín má v Macau dlhodobú tradíciu. Zlegalizované bolo ešte portugalskou vládou v roku 1849. Herný priemysel tvorí viac ako 40 percent hrubého domáceho produktu Macau a je preto významným pilierom lokálnej ekonomiky. 

V Macau žije iba niečo cez 600 tisíc obyvateľov
V Macau žije iba niečo cez 600 tisíc obyvateľov (Zdroj obrázku: Freepik)

Všetky kasína musia mať povolenie na prevádzku od lokálnej vlády vo forme licencie. V Macau nájdete celkovo 41 kasín. Najväčším z nich je kasíno The Venetian Macao, ktoré má rozlohu až 51 tisíc m2 a hráči sa v ňom môžu zabaviť hraním až na 800 hráčskych stoloch. 

V roku 2019 predstavovali tržby kasín v Macau trojnásobok tržieb kasín v Las Vegas. Pandemický rok 2020 uštedril kasínam v Macau silnú ranu. Ich tržby za rok 2020 dosiahli 7,57 miliardy amerických dolárov, čo predstavovalo takmer 80 percentný pokles oproti roku 2019. Tržby kasín za rok 2020 zaznamenali v Macau najhoršie výsledky za posledných 10 rokov. Najlepším rokom macajských kasín za posledné desaťročie bol rok 2013 keď ich tržby presiahli výšku 45 miliárd amerických dolárov. 

COVID silne zasiahol tržby kasín v Macau

Nepriaznivé finančné výsledky kasín v minulom roku sa v Macau dali očakávať. COVID-19 v podstate zastavil cestovanie v Ázii a pozastavené je aj biznis cestovanie, ktoré bolo výrazným faktorom prospievajúcim k rastu lokálnej ekonomiky a životnej úrovne v Macau. Kasína v Macau boli obľúbenou destináciou aj čínskych podnikateľov. Tí sa do Macau začali vracať až na jeseň 2020, keď bola uvoľnená politika cestovania do Macau z vnútrozemskej Číny a Hongkongu. Záujemcovia o gambling z Číny a ďalších ázijských krajín už od jesene 2020 nemusia absolvovať povinnú karanténu po príchode. Ide síce o lákavú ponuku, mnohí hráči ale zatiaľ čakajú na riadne uvoľnenie opatrení, ktoré prinesie ešte väčšiu slobodu cestovania. 

Gambling má v Macau dlhoročnú tradíciu
Gambling má v Macau dlhoročnú tradíciu (Zdroj obrázku: Freepik)

Málokto cestuje do Macau iba pre samotnú návštevu tohto teritória. Turisti a podnikatelia navštevujú Macau v rámci svojej dovolenky alebo obchodnej cesty do Ázie, najčastejšie do Číny. Toto malé teritórium vás ale rozhodne má čo ponúknuť – a to aj v prípade, že nemáte žiadny záujem o lokálne kasína a herný priemysel. 

Michaela Královičová

Mám vyštudovaný medzinárodný obchod a strávila som niekoľko rokov životom v Ázii. Ovládam čínsky jazyk. Som riaditeľkou spoločnosti Infinity Standard, a. s., ktorá zabezpečuje import a export orientovaný na Áziu, zatiaľ prevažne na Čínu, Vietnam a Indiu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button