KultúraAktuálne

Najnovšia Mulan od Disney v Číne prepadla. Bol film skutočne taký zlý?

N ajnovšia filmová adaptácia čínskej klasiky Mulan, ktorá sa dočkala svetovej premiéry v roku 2020 sa v Číne minula očakávaniam filmových tvorcov. Nie je tajomstvom, že nová adaptácia Mulan, ktorá stála Disney okolo 200 miliónov amerických dolárov, bola prioritne smerovaná na čínskych divákov. Disney si od premietania Mulan v Číne sľuboval vysoké tržby. Opak bol však skutočnosťou a filmu sa počas úvodného víkendu podarilo zarobiť iba 23 miliónov amerických dolárov? V čom je teda problém novej adaptácie príbehu o ženskej hrdinke, ktorá sa rozhodne bojovať za česť svojej rodiny a podarí sa jej zachrániť cisára? Čínski diváci filmu vytýkajú predovšetkým neautentickosť, nepochopenie lokálnej kultúry a odchýlenie sa od hlavnej myšlienky pôvodného príbehu.

O čom je príbeh Mulan?

Príbeh Mulan je z doby kedy bola úloha žien v čínskej spoločnosti jasne definovaná ako úloha manželiek a matiek. Mulan vyrastá na dedine a v Čína čelí vojne s nepriateľmi, kvôli ktorej sa rozhodne cisár povolať do vojny jedného muža z každej rodiny. Rodičia Mulan nemajú syna a preto by do vojny mal ísť Mulanin otec, ktorý je starý a ani zdravie mu neslúži najlepšie. Mulan nechce nechať otca zomrieť vo vojne a aj napriek jeho zákazu narukuje miesto neho s tým, že je prezlečená za muža. V tomto sa nová adaptácia zhoduje s originálnym príbehom. Problémové sú však detaily, ktoré zasahujú do podstaty príbehu.

Mulan ako južanka a rodená bojovníčka?

V originálnom príbehu je Mulan zo severnej Číny. Jej obydlie z Disney filmu sa však v skutočnosti nachádza iba na juhu Číny a nevyskytuje sa v žiadnej inej časti krajiny. Zemité domy „Tulou“, sú typické pre čínsku menšinu Hakka, žijúcu na juhu Číny a sú obľúbeným turistickým miestom pre obyvateľov z celej Číny. 

Tieto obidlia sa v Číne nachádzajú iba na juhu krajiny
Tieto obidlia sa v Číne nachádzajú iba na juhu krajiny (Zdroj obrázka: Freepik)

Nesprávne interpretovaný je v adaptácii od Disney aj čínsky filozofický koncept „Qi“. Ten je akousi zotrvačnou silou, ktorá spája všetky žijúce organizmy. Vo filme je však prezentovaný ako nejaká individuálna super sila, ktorú má iba Mulan a jej nepriatelia. 

V predlohe nebola žiadna čarodejnica, ktorá by menila podobu. Čarodejnice nie sú súčasťou čínskych povier ani kultúry, preto je záhadou prečo sa táto postava vôbec objavila v novej adaptácii. 

Striga z novej adaptácie sa v predlohe Mulan vôbec nespomína
Striga z novej adaptácie sa v predlohe Mulan vôbec nespomína (reprofoto Walt Disney Studios na YouTube)

Originálny príbeh je o kombinácii mužnosti a ženskosti v postave hlavnej hrdinky a jej pokore a vytrvalosti. V novej adaptácii je Mulan prezentovaná ako rodený líder a bojovník, čo je v protiklade s predlohou, v ktorej na sebe musela tvrdo pracovať aby bola schopná bojovať po boku mužov. 

Pôvodná Mulan je pre Číňanov inšpirujúcou práve kvôli posolstvu, že sa netreba vzdávať v ceste za svojim cieľom bez ohľadu na to, ako ťažko dosiahnuteľný je. Mulan je príbehom o vytrvalosti a schopnosti dokázať čokoľvek aj keď je človek obyčajným a nemá pre dosiahnutie cieľov tie správne predpoklady. Práve preto Mulan univerzálne apeluje na obyvateľstvo a je vzorom pre deti. Toto posolstvo sa ale úplne stratilo pri novej super hrdinke Mulan z dielne Disney. 

V Číne nová Mulan prepadla, pretože ju obyvateľstvo vnímalo ako neautentickú, stereotypnú pre západ a vytýkali jej aj nepochopenie čínskej kultúry jej tvorcami. Mulan mala všetky predpoklady byť v Číne úspešným filmom, pretože sa príbeh teší extrémnej obľube u čínskeho obyvateľstva. Filmári si však do budúcna musia uvedomiť nutnosť počúvania divákov a potrebu dôkladného porozumenia špecifikám krajiny, pre ktorú tvoria produkt.

Michaela Královičová

Mám vyštudovaný medzinárodný obchod a strávila som niekoľko rokov životom v Ázii. Ovládam čínsky jazyk. Som riaditeľkou spoločnosti Infinity Standard, a. s., ktorá zabezpečuje import a export orientovaný na Áziu, zatiaľ prevažne na Čínu, Vietnam a Indiu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button