KultúraPikošky

Ste fanúšikom sci-fi? Knihy Liu Cixina si zamilujete

Liu Cixin je známy čínsky sci-fi spisovateľ a víťaz niekoľkých cien. Kedysi počítačový inžinier dnes píše novely a romány, ktoré sa predávajú po celom svete. Vybrali sme pre vás pár kníh z jeho tvorby, ktoré by ste si mali určite prečítať.

Spisovateľ Liu Cixin

Narodil sa 23. júna 1963 v Číne. Jeho prvým spisovateľským úspechom bol román Čína 2185 z roku 1989. Označený bol za cyberpankového čínskeho autora. Je považovaný za jedného z najlepších a najvýznamnejších sci-fi autorov v Číne. Deväť krát vyhral cenu Galaxy Award a bol tiež nominovaný na cenu Nebula. Najväčší úspech mu priniesla kniha The Three – Body Problems z trilógie Remembrance of Earth’s past s ktorou vyhral prestížnu cenu Hugo

The Wandering Earth – Zem na scestí

Takmer 500 stranová kniha vás svojím obsahom nadchne od začiatku. Hlavný príbeh sleduje tím astronautov, ktorý sa snažia zachrániť ľudstvo. Slnko sa zmenilo v smrteľnú zbraň a tak celý svet pripravuje plány na vychýlenie Zeme zo slnečnej sústavy. Plány však nejdú tak ako sa predpokladalo a našej planéte hrozí zrážka s Jupiterom. Ako celý príbeh dopadne a akým problémom budú musieť hrdinovia čeliť sa dočítate v knihe alebo zistíte po zhliadnutí filmu. Knihu v anglickom jazyku kúpite aj v slovenských kníhkupectvách. 

Tento príbeh je zároveň prvou knihou Liu Cixina, ktorou sa inšpirovali tvorcovia veľkorozpočtového filmu rovnakého názvu The Wandering Earth. Film zožal po celom svete obrovský úspech a zarobil viac ako 600 miliónov dolárov. Ak teda dávate prednosť filmom pred knihami The Wandering Earth si už teraz môžete pozrieť na Netflixe.

Film The Wandering Earth (reprofoto youtube/Netflix Asia)
Film The Wandering Earth (reprofoto youtube/Netflix Asia)

Remembrance of Earth’s past – Spomienka na minulosť Zeme

Knižnú trilógiu Spomienka na minulosť Zeme tvoria tri časti. Prvou je kniha The Three – Body Problems s ktorou doteraz vyhral najviac ocenení. Vyhral napríklad uznávanú cenu Hugo v roku 2015 ako úplne prvý ázijský spisovateľ. Druhým pokračovaním trilógie je Dark Forest a tretím Death’s End. Celú knižnú sériu si v anglickom jazyku môžete zakúpiť aj v slovenských kníhkupectvách. Pripravuje sa aj jej digitálna verzia, ktorú si zazmluvnila spoločnosť Netflix. 

Kniha The Three-body Problem (reprofoto youtube / Connor O'Brien)
Kniha The Three-body Problem (reprofoto youtube / Connor O’Brien)

Celý príbeh začína počas čínskej kultúrnej revolúcie. Jej dôsledky sa potom odohrávajú v 22 až 25 storočí. Príbeh začína sledovaním vedca menom Wand Miao. Ten infiltruje tajnú vládu vedcov po tom ako množstvo z nich spácha nevysvetliteľné samovraždy. Jeho vyšetrovanie ho privedie k online hre, ktorá ho privedie do virtuálneho sveta problému troch sĺnk. Tie predstavujú problém troch telies, ktoré sú kľúčom k vysvetleniu samovrážd vedcov, odhaleniu sprisahania, ktoré trvá niekoľko svetelných rokov a hrozbe vyhynutia ľudstva. Ako celý príbeh dopadne sa dočítate v knihe problémy troch telies a jeho pokračovaniach. 

Máte radi sci-fi? Podeľte sa s nami v komentári o vaše obľúbené knižné tituly.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button