Tech

Na čo všetko sa v Číne využíva QR kód?

Technológia QR kódov je v Číne veľmi populárna. Kým u nás ešte len objavujeme možné využitie QR kódov, v Číne už nás dávno predbehli. Prinášame vám zoznam niekoľkých netradičných spôsobov využitia, ktoré vás určite prekvapia.

Prispejte bezdomovcom 

Nenosíte pri sebe hotovosť? Nevadí! Ľuďom žobrajúcim v uliciach Číny môžete prispieť aj online. Stačí ak si naskenujete ich QR kód a peniaze im priamo prepošlete. Šialená myšlienka sa stretla s veľkým úspechom a dnes je v Číne úplne normálne, že má pred sebou žobrajúci človek okrem klobúku na peniaze aj tabuľku s QR kódom. 

QR kódy využívajú aj rôzne iné príspevkové organizácie, ktoré majú nálepky s QR kódmi umiestnené na rôznych pokladničkách a zberných miestach. Všimnúť si ich môžete aj napríklad v kostoloch alebo rôznych charitách. 

Domáci miláčikovia 

Najmä psy sú často značené známkami, ktoré obsahujú kontaktné údaje majiteľa. V Číne tieto známky nahradili QR kódy. Po ich naskenovaní môže človek zistiť takmer čokoľvek, čo tam majiteľ domáceho miláčika nahral. Často sa na QR kódy ukladajú najmä kontaktné údaje spolu s adresou majiteľa aby mohlo byť zviera v prípade straty vrátené. 

Identifikácia seniorov 

Čína má veľký počet seniorov, ktorí potrebujú starostlivosť. Často sa stáva, že odpadnú alebo sú do nemocnice prevezení v stave kedy nie sú schopní komunikovať. Riešením pre takéto prípady je visačka s QR kódom, ktorá pomáha identifikovať seniorov. Tú majú seniori zavesenú okolo krku. Okrem identifikácie však QR kód prezrádza aj zdravotný stav a rôzne zdravotné problémy alebo diagnózy, o ktorých by mali lekári o pacientovi vedieť.  

Offline marketing 

Ľudia, ktorí na uliciach predávajú rôzne služby sú známi aj u nás. V Číne však ich služby povýšili na vyššiu úroveň a tak miesto rozdávania letákov držia hostesky veľké značky s QR kódmi. Tie si môžu okoloidúci naskenovať a priamo sa prekliknúť na web inzertujúcej spoločnosti. Nielenže ide o efektívne smerovanie ľudí priamo na web, ale platca reklamy na základe čísiel návštevnosti zistí aká bola platená reklama efektívna. 

Inzeráty 

V rôznych nákupných domoch ste si u nás mohli všimnúť tlačené inzeráty, na ktoré ľudia píšu informácie o dopyte alebo ponuke. V Číne opäť predbehli dobu a inzeráty sú uverejňované vo forme QR kódu. Pod každým takýmto kódom je len nadpis inzerátu a až po naskenovaní sa odhalia jeho detaily. 

Typ QR kódov 

Zaujímavým nie je len využitie QR kódov, ale aj ich prevedenie. Mnohým čínskym spoločnostiam sa podarilo zaujať na prvý pohľad a vizuál QR kódov posunúť na vyššiu úroveň. Zaujať dokázala čínska spoločnosť propagujúca stiahnutie hudobnej aplikácie, ktorá svoj QR kód umiestnila na obrovský mrakodrap. Reklama mala gigantické rozmery a zaujala snáď každého, kto šiel okolo. Výsledky boli ohromujúce. 

Týmto nápadom sa nechali inšpirovať ďalšie spoločnosti, ktoré taktiež začali s reklamou vo forme gigantických QR kódov. Zaujímavým riešením je aj výsadba živých kerov alebo iných okrasných rastlín, ktoré sú nasadené v tvare QR kódu. Naskenovať sa dajú rovnako ako tlačené QR kódy, ale pre oči človeka sú omnoho zaujímavejšie. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button