TechBiznisPikošky

Prvý notebook spoločnosti Toshiba stále funguje

Značku Toshiba poznajú mnohí z vás a tak sme sa rozhodli zistiť o nej pár zaujímavostí. Prečítajte si napríklad kedy spoločnosť vznikla a aké produkty predstavila ako úplne prvá.

Japonská spoločnosť Toshiba sa venuje výrobe mobilných technológií, digitálnych produktov, elektronických zariadení a komponentov, domácim spotrebičom a mnohým ďalším. Jej produkty sú veľmi známe a pravdepodobne mnohí z vás niekedy vlastnili niečo od značky Toshiba. Nasledujúce fakty vás určite zaujmú. 

Vznik spoločnosti Toshiba 

Toshiba vznikla fúziou spoločností Shibaura Seisakusho a Tokyo Denki v roku 1939 a niesla názov Shibaura Electric. Časom získala prezývku Toshiba, pod ktorou ju poznala väčšina ľudí. Oficiálny názov si spoločnosť zmenila až v roku 1978 na Toshiba Corporation. 

Prvenstvá vo výrobe 

Spoločnosť Toshiba je zodpovedná za mnoho japonských prvenstiev. Je napríklad prvým výrobcom radaru v roku 1912, TAC digitálneho počítača v roku 1954, tranzistorovej televíznej a mikrovlnnej rúry v roku 1959, farebného videofónu v roku 1971 alebo japonského textového procesoru v roku 1978. Populárnym bol tiež vývoj systému MRI v roku 1982, osobný počítač v roku 1985, DVD v roku 1995 a osobný počítač Libretto v roku 1996. Posledným veľkým objavom bolo HD DVD v roku 2005. 

Prvé notebooky spoločnosti vyzerali takto (reprofoto youtube.com/TecMundo)
Prvé notebooky spoločnosti vyzerali takto (reprofoto youtube.com/TecMundo)

HD DVD

HD DVD je formát digitálnych optických diskov, ktoré boli vyvíjané ako štandard pre video s vysokým rozlíšením. Po vývoji HD DVD v roku 2005 bola Toshiba vo vojne s formátom Blu-Ray. Toshiba mu vyhlásila vojnu, ktorú prehrala a formát stiahla z predaja. Neúspešnou sa stala najmä vďaka rozhodnutiam veľkých nahrávacích spoločností, ktoré pre nahrávanie uprednostnili formát Blu-Ray. Výroba bola zastavená v roku 2008.  

Prvý notebook 

Ako sme spomínali vyššie, prvý notebook v Japonsku bol vytvorený spoločnosť Toshiba v roku 1985. Vážil 4,1 kila a jeho cena v tom čase bola neuveriteľných 1 899 dolárov. Najbizarnejšie na tomto osobnom počítači je, že ešte stále funguje. 

Systém Cell Broadband Engine 

Toshiba v spolupráci so spoločnosťou Sony Corporation a americkou firmou International Business Machines Corporation (IBM) navrhla systém Cell Broadband Engine. Ide o pokrokový počítačový čip, ktorý sa vyvíjal počas štyroch rokov od roku 2001. Má niekoľko aplikácií od superpočítačov IBM cez televízory Toshiba s vysokým rozlíšením (HD) až po elektronické herné systémy Sony Playstation 3. V roku 2008 predstavila spoločnosť Toshiba sériu notebook na procesore Cell. 

Aktuálne 

Logo nad vstupom do predajne Toshiba (zdroj obrázku: canva.com)
Logo nad vstupom do predajne Toshiba (zdroj obrázku: canva.com)

Spoločnosť Toshiba je stále dôležitým hráčom na trhu. Má niekoľko dcérskych spoločností v rôznych krajinách. Zaoberá sa výrobou spotrebných a obchodných produktov. Okrem HD televízorov a prenosných počítačov vyrába tiež DVD prehrávače, videorekordéry DVR, kopírky, tlačiarne alebo svetelné produkty. Významné miesto na trhu pokrýva aj s lekárskymi zobrazovacími zariadeniami, sledovacími systémami a zariadeniami s displejom z tekutých kryštálov (LCD). Zaoberá sa tiež výrobou zariadení na výrobu elektrickej energie, polovodičov, priemyselnými motormi a elektronikou. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button