TechAktuálne

Čína sa vydáva zelenou cestou a je svetovým lídrom v solárnej energii

Ekologický trend neušiel ani krajine, o ktorej by ste to možno nepovedali, Číne. Vo svojom pláne na nasledujúce roky dáva obnoviteľným zdrojom energií zelenú a pokračuje v nastolenom trende využitia energie zo slnka.

V súčasnosti Čína kraľuje rebríčku najväčších výrobcov a montérom solárnych fotovoltaických systémov na svete. Na zasadnutí komunistickej strany Číny bol schválený plán na obdobie rokov 2021 – 2025, kde sa Čína zaviazala zvýšiť počet nainštalovaných solárnych panelov. 

Čína má v pláne prejsť na uhlíkovú neutralitu do roku 2060

Čína si uvedomuje dôležitosť udržateľnosti životného prostredia a plánuje prejsť na uhlíkovú neutralitu do roku 2060. To znamená, že bude musieť radikálne zmeniť svoj energetický mix. Pri veľkosti krajiny ako je Čína je potrebné vygenerovať obrovské množstvo energie. Dnes využíva až 60% energie vytvorenej spaľovaním uhlia. 

V nasledujúcich 40 rokoch teda bude musieť uhlie výrazne ustúpiť do úzadia. V tom zohráva obrovskú úlohu práve solárna energia. Odhaduje sa, že výroba solárnej energie sa v nasledujúcich rokoch zdvojnásobí. 

Pri pohľade na doterajší trend, tieto čísla vyzerajú reálne. V roku 2014 bolo plánom vyrobiť 50 GW, dnes je solárny výkon na čísle 240 GW. Pomôcť môže aj obmedzovanie výstavby nových uhoľných elektrární a rušenie tých existujúcich. 

solarna elektraren panda datong
Solárna elektráreň v tvare pandy pri meste Datong (reprofoto – Youtube / New China TV)

Cena solárnej energie klesá

Motiváciou k väčšiemu využívaniu solárnej energie je aj klesajúca cena. Tá za posledné roky klesla na takú úroveň, že dokáže konkurovať cene energie z uhlia. Očakáva sa, že do roku 2025 klesne až o 50% oproti súčasným cenám. Podporiť pokles cien má aj nový plán systému obchodovania s uhlíkom. 

V mnohých mestách klesla už cena solárnej energie dokonca natoľko, že je lacnejšia ako energia z národnej siete. V roku 2018 sa takto stalo až v 344 mestách. Dá sa teda očakávať, že záujem ľudí o využívanie solárnej energie porastie a pri znižujúcich sa nákladoch vytlačí svojho neekologického konkurenta. Bežní ľudia si tak začnú viac uvedomovať výhody a potrebu obnoviteľných zdrojov energie. 

Tento trend sa prejaví aj globálne. Podľa Bor Hung Chonga, vedúceho developera solárnej energie spoločnosti Nefin, čínske aktivity výrazne ovplyvnia globálnu energetickú scénu, pretože priamo interferujú s dodávateľským reťazcom a celkovým dopytom po solárnej energii.  

solarna energia voda jazero huainan anhui
Obrovská solárna elektráreň na vode pri meste Huainan v provincii Anhui (reprofoto – Youtube / New China TV)

Výstavba gigantických solárnych elektrární vyžaduje priestor

Ako si iste viete predstaviť, takýto ambiciózny plán vyžaduje veľa priestoru. Ak si krajinu pomyselne rozdelíme z severovýchodu na juh, vznikne nám línia zvaná aj Hu Line. Čo do rozlohy, je to rozdelenie na približne rovnaké polovice. Pri obyvateľstve je rozdelenie dramatickejšie – vo východnej časti žije až 94% obyvateľstva, zatiaľ čo v západnej len 6%. Distribúciu solárnej a veternej energie je presne opačná. 

Obrovské solárne elektrárne sú umiestnené v západnej časti krajiny, ďaleko od veľkých miest, kde je požiadavka na priestor splnená. Využíva sa nielen krajina, ale aj vodné plochy. Čína sa môže pochváliť najväčšou solárnou elektrárňou na vode. Nachádza sa pri meste Huainan na východe Číny a rozprestiera sa na rozlohe približne 121 futbalových ihrísk. Pozostáva zo 165 tisícov solárnych panelov. V porovnaní s energiou z uhoľných elektrární dokáže ušetriť až 16 tisíc ton uhlia.

Takýto spôsob výstavby solárnych elektrární sa javí ako efektívnejší, keďže voda ochladzuje solárne panely a tie potom dokážu podávať lepší výkon. Svetové prvenstvo vo veľkosti vodnej elektrárne môže v nasledujúcich rokoch prekonať India, ktorá plánuje výstavbu takejto elektrárne. 

Solárna energia je na vzostupe vzhľadom na potrebu znižovania emisií. Ako sme sa už v minulosti dokázali niekoľkokrát presvedčiť, Čína dokáže rýchlo napredovať vo vytýčených oblastiach. Na pomoc si zobrala aj svoj národný symbol, pandu. Tá máva na pozdrav solárnej budúcnosti už z viacerých solárnych elektrární, vytvorená ako inak, zo solárnych panelov.

Zdroje: BBC, Powermag, Bloomberg 

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button