Kultúra

Manga – predchodca Anime

Pojmom Anime sú označované japonské kreslené seriály, filmy a počítačové hry. Zaujímavosťou je, že ich predchodcami je Manga. Tá sa na rozdiel od Anime vyskytuje v komiksoch, ktoré sú známe po celom svete. 

Hlavná charakteristika 

Manga je označenie pre komiksový štýl kresby pochádzajúci z Japonska. Medzi jej typické znaky patrí zobrazenie postáv a ich častí tela. Väčšinou ide o veľké oči, malé ústa, špicatý nos a bradu. V niektorých prípadoch majú postavy zvieracie znaky, vtedy sú označované ako kemonomimi. Veľký dôraz sa kladie najmä na emócie a dynamiku deja, pričom štýl kresby je veľmi jednoduchý. 

Komiksy sa čítajú z prava doľava, tak ako všetky japonské knihy. Zvyčajné sú čiernobiele, farebná je len titulná strana. Tým sa odlišujú od amerických, ktoré sa čítajú z opačnej strany a zvyčajne sú farebné. 

História

Pojem manga vytvoril Hokusai žijúci v rokoch 1760 až 1849. Nakreslil viac, ako 30 000 diel a patrí medzi významných umelcov. Zmienka o prvých kresbách pochádza už zo 6. a 7. storočia. Neskôr sa mnohí autori venovali tomuto štýlu, ale boli častokrát obmedzovaní spoločnosťami, pre ktoré pracovali. Vydávanie časopisov a novín, v ktorých sa obrázky nachádzali bolo obmedzené najmä počas vojny. Najväčší úspech Manga dosiahla až po jej skončení. Medzi najznámejších autorov a protagonistov tohto štýlu patrí Tezuka Osamu. Svojim štýlom inšpiroval ďalších umelcov ku kresbám, v ktorých znázorňovali rôzne príbehy. Prvý týždenník, ktorý sa venoval len komiksom vyšiel v roku 1959. 

Ktorý manga je tvoj najobľúbenejší?
Ktorý manga je tvoj najobľúbenejší? (Zdroj: Rog01)

V roku 1956 bolo založené filmové štúdio Toei Animation. V ňom začali vznikať prvé animované snímky komiksových predlôh. Úplne prvým animovaným filmom v roku 1958 bol príbeh Bieleho hada. Stvárnenie kresieb vo forme filmov a seriálov sa začalo nazývať Anime. 

Rozdelenie 

Manga sa delí podľa viacerých kritérií, pričom každé má svoje označenie. Podľa čitateľa poznáme Mangu pre ženy označovanú ako Džosei, pre mužov Seinen a pre deti Komodo. Manga pre starších chlapcov je nazývaná Šonen a pre staršie dievčatá Šódžo. To však vôbec neznamená, že si dospelý človek nemôže prečítať Mangu pre deti. 

Podľa obsahu sa manga delí napríklad na romantické, akčné, športové, komédie alebo hororové. Manga má aj špeciálne žánre. Známymi sú napríklad Hentai, ktoré zobrazujú erotické a pornografické kresby. Mahó šódžo, v ktorých sa vyskytujú dievčatá s magickými schopnosťami alebo Mecha, v ktorých hlavnú úlohu stvárňujú roboti. 

Manga vychádza ako jeden príbeh. Často býva rozdelená do viacerých kapitol, ktoré sú uverejňované v týždenníkoch, alebo mesačníkoch. V prípade, že manga zaznamená väčší úspech sú vždy vytvorené viaceré série, ktoré spolu tvoria jeden celok. 

Manga sú predchodcami Anime
Manga sú predchodcami Anime (Zdroj: Freepik)

Najlepšie mangy 

Najpopulárnejšími, najčítanejšími alebo najviac predávanými by sme mohli označiť tituly ako Akira, GTO, Made In Abbys, 20th Century Boys,  Berserk alebo Fullmetal Alchymist. Kvalitné mangy zoženiete aj v našich kníhkupectvách, stačí si len vybrať kategóriu. 

Máte svoju obľúbenú Mangu? Podeľte sa s nami o názov do komentára.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button