Cestovanie

Najkrajšie chrámy Indie

India je povestná svojimi nádhernými stavbami chrámov, ktoré ročne navštívia milióny ľudí. Dnes už totiž nespĺňajú len náboženské účely, ale lákadlom sú najmä pre turistov. Ktoré sú tie najnavštevovanejšie?

Lotosový chrám 

V roku 1986 sa v Dillí otvoril obrovský Lotosový chrám, ktorý sa svojim tvarom podobá tomuto kvetu. Jeho stavba mala vyjadrovať duchovnosť a čistotu spojenú s lotosovým kvetom. Venovaná je bahájskej viere. Budovu tvorí 27 samostatne stojacich okvetných lístkov z mramoru, ktoré sú v skupinách po troch rozmiestnené na deväť strán. V noci sú steny chrámu nasvietené. V okolí sa nachádza krásny park s deviatimi jazerami. Od otvorenia ho navštívilo viac ako 70 miliónov ľudí.

Lotosový chrám (zdroj obrázku: canva.com)
Lotosový chrám (zdroj obrázku: canva.com)

Chrám Laxminarayan 

Okrem Lotosového chrámu sa v Dillí nachádza veľa ďalších chrámov. Jedným z významných je aj Laxminarayan, ktorý slávnostne otvoril Mahátma Gándhí v roku 1939. Navštíviť ho môžu ľudia rôznych vyznaní. V okolí chrámu sa nachádzajú ďalšie menšie svätyne zasvätené indickým bohom, napríklad Hanumanovi, Budhovi alebo Ganeshe. 

Chrám Laxminarayan (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Laxminarayan (zdroj obrázku: canva.com)

Chrám Mahabodhi 

Názov chrámu sa prekladá ako Veľký chrám prebudenia. V severovýchodnej Indii sa nachádza posvätné miesto, v ktorom vraj Gautama Budha dosiahol osvietenie v tieni stromu bódhi. Toto miesto považujú budhistické písma za pupok zeme. Chrám Mahabodhi je dnes domovom zlatej sochy Budhu, ktorú navštevujú pútnici z celého sveta. V blízkosti sa nachádza aj diamantový trón. 

Chrám Mahabodhi (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Mahabodhi (zdroj obrázku: canva.com)

Zlatý chrám 

Harmandir Sahib je známy ako Zlatý chrám a hlavnou turistickou atrakciou v Amritsare. Ide o dôležité náboženské miesto sikhov. Jeho stavba bola zahájená v 16. storočí, ale obložený zlatom bol až v 19. storočí. Postavený je na jazere, ktoré je považované za sväté. Veriaci si v ňom umývajú nohy počas bohoslužieb. Chrám má pre svojich návštevníkov komunitnú kuchyňu, ktorá pre nich slúži zadarmo. Denne ho navštívi 100 000 ľudí. 

Zlatý Chrám (zdroj obrázku: canva.com)
Zlatý Chrám (zdroj obrázku: canva.com)

Chrám Slnka 

Tento chrám sa nachádza v malom meste Konark a venovaný je bohovi slnka Suryovi. Postavený bol v tvare jeho voza, ktorý ťahalo sedem koní. Stavať sa začalo v 13. storočí na príkaz kráľa Narasimhadeva. Celá stavba je dokonalou ukážkou pokročilej architektúry a staviteľských schopností ľudí. 

Chrám Slnka (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Slnka (zdroj obrázku: canva.com)

Chrám Meenakshi 

Tento chrám je venovaný bohyni Parvati, ktorá je tiež známe ako Meenakshi a jej manželovi Lordovi Shivovi. Chrám sa nachádza v meste Madurai, ktoré je druhým najväčším mestom Indie. Nachádza sa tu tiež nádrž Golden Lotus v ktorej sa zvyčajne návštevníci kúpu pred vstupom do svätyne. Podľa niektorých legiend je vodná nádrž staršia ako celý chrám. Hlavnú sieň tvorí 985 stĺpov, v ktorých sú zložito vyrezávane rôzne tvary. 

Chrám Meenakshi (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Meenakshi (zdroj obrázku: canva.com)

Chrám Somnath 

Ide o jedno z najstarších pútnických centier v Indii. Nachádza sa v Gudžaráte, o ktorom sa predpokladá, že bolo miestom kde Krišna opustil svoje smrteľné telo. Ročne toto miesto navštívia milióny ľudí, ktorí môžu okrem chrámu navštíviť aj múzeum, bránu Junagadh, pláž alebo si vychutnať svetelnú a zvukovú šou. 

Chrám Somnath (zdroj obrázku: canva.com)
Chrám Somnath (zdroj obrázku: canva.com)

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button