Kuchyňa shandong je najstaršou čínskou kuchyňou
Za matku tradičných čínskych kuchýň je považovaná práve kuchyňa shandong. Vo svojich jedlách využíva najmä morské plody a bravčové mäso. Má veľmi dlhú históriu a obľúbenou sa stala po celej Číne. Čo je pre ňu typické a aké jedla sú najznámejšie?
Základné informácie o kuchyni Shandong
Táto kuchyňa pochádza z mesta Zibo a je považovaná za číslo jedna z ôsmich tradičných čínskych kuchýň. Na prvé miesto ju dostala najmä dlhá história a zložité techniky varenia a krájania. Kuchári dbajú na originálnu chuť surovín, pričom mnoho jedál sa ľahko dochucuje hlavne soľou a polievkou, vďaka čomu chutia jedlá sviežo. Mnoho miest v Shandongu sa nachádza v blízkosti mora a tak majú prístup k množstvu morských plodov, ktoré majú v tejto kuchyni významnú úlohu. Dôraz sa kladie najmä na kvalitu surovín a polievka slúži ako skvelé dochucovadlo na posilnenie a zvýraznenie prirodzenej chuti. Jedlá majú najmä sladkú a slanú chuť.
Využitie rôznych prísad
Kuchyňa Shandong je známa pre využívanie morských plodov, vrátane lastúrnikov, kreviet, morských uhoriek, kalamárov a mušlí. Okrem nich je bohatá aj na ďalšie rôzne ingrediencie. Typickou je napríklad kukurica, ktorá sa chuťou výrazne líši od sladkej americkej. Kukurica Shandong je žuvacia a má trávnatú arómu. K jedlám sa podáva často ako parená, varená alebo sa jadrá vyberú z klasu a mierne sa vypražia. Populárnym je tiež využitie arašidov, ktoré sú voňavé a prirodzene sladké. Bežne sa pri jedlách podávajú surové, najčastejšie v studených jedlách. Medzi najčastejšie využívanú zeleninu patrí kapusta, zemiaky, paradajky, cibuľa, cesnak a baklažán. Základnou surovinou je aj ocot, ktorého výrobou je Shandong povestný.
Recept na tradičné kurča nájdete v tomto videu:
Rôzne techniky varenia
Kuchyňa Shandong je považovaná za veľmi náročnú najmä kvôli zložitým technikám prípravy. Jednou zo špeciálnych techník je “Bao”, nazývaná aj ako Flash-Frying. Zahŕňa rýchle praženie na oleji, omáčke, zelenej cibuľke alebo polievke. Teplo je presne regulované. Táto metóda najlepšie zachováva pôvodnú chuť materiálu. Medzi ďalšie špeciálne techniky patrí napríklad dusenie, ktoré sa nazýva “Pa”. Keď sú suroviny predbežne uvarené alebo vypražené, dajú sa do veľkej nádoby s guľatým dnom a opäť sa varia. Týmto spôsobom sa zachováva kompletný tvar surovín, ktorý je možné vidieť aj po uvarení. Medzi ďalšie zaujímavé techniky patrí “Ta”. Suroviny sa marinujú a obalia škrobom alebo múčnou pastou, vypražia sa do zlata a potom sa pomaly podustia spolu s dochucovadlami a polievkou. Jedlo sa stáva jemné a chutné.
Tradičné jedlá
Medzi tradičné jedlá patrí sladkokyslý kapor, ktorý má krásnu červenú farbu a je chrumkavý. Ďalšími špecialitami sú morská uhorka, dusené črevá v hnedej omáčke, parené plnené tofu, dusené krevety v oleji, vyprážané zlaté cikády, sladké zemiaky s karamelizovaným cukrom alebo vyprážané prasacie obličky.