CestovaniePikošky

Ktorý štát v Ázii je známy ako krajina šťastia?

Bhután je malebné kráľovstvo nachádzajúce sa na východnom úpätí Himalájí. Je to jedna z mála absolútnych monarchií na svete, kde panuje kráľ. Jeho krajina je plná kultúrnych bohatstiev, prírodných krás a unikátnych tradícií. Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo by ste mali Bhután zaradiť na zoznam miest, ktoré v Ázii navštíviť.

Bhután je štát šťastia 

Bhután je známy svojim konceptom „štátu šťastia“ alebo „hrubého národného šťastia“ (GNH). Namiesto zameriavania sa iba na ekonomický rast je kladený dôraz na celkové blaho občanov, ktoré zahŕňa aj psychické, fyzické a sociálne aspekty života. Tento prístup je jedinečný, zaujímavý a mal by byť inšpiráciou pre okolitý svet. 

Prečo navštíviť Bhután? 

Príroda v Bhutáne je úchvatná, všade sú pôvabné údolia, rieky a husté lesy. Jeho rozmanitosť ekosystémov zahŕňa od suchých subtropických lesov až po zasnežené hory. 

Výnimočná je bhutánska kultúra, ktorá je silne zakorenená v budhizme a miestni obyvatelia dodržiavajú starobylé tradície a rituály. Turisti majú možnosť navštíviť krásne kláštory, chrámy a alebo sa zúčastniť budhistických festivalov.

Medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie patrí napríklad kláštor Taktsang Goemba, ktorý je považovaný za ikonu krajiny. Kláštor Taktsang sa týči na útese a ponúka nádherný výhľad. Často navštevovaným je aj Rinpung dzong. Toto kráľovské sídlo a kláštor sú dôležitými historickými a kultúrnymi symbolmi krajiny.

Kláštor Taktsang Goemba (zdroj obrázku: canva.com)
Kláštor Taktsang Goemba (zdroj obrázku: canva.com)

Zaujímavosti o Bhutáne, ktoré vás prekvapia 

Slovo „Bhután“ sa prekladá ako „Krajina hromového draka“. Táto názvoslovná zvláštnosť pochádza z prudkých búrok, ktoré sa často valia z majestátnych vrcholov Himalájí, kde Bhután leží. Krásna krajina je často obklopená mohutnými oblakmi a tieto údery búrok sú považované za znamenie prítomnosti duchov a drakov v bhutánskej mytológii.

Podľa legendy Bhután vznikol, keď sa guru Rinpoche, zakladateľ budhizmu v Bhutáne, v roku 747 nášho letopočtu, premenil na draka a pristál na mieste, kde sa dnes nachádza kláštor Taktsang.  

Viac než 70 % územia krajiny je pokrytých lesmi a vláda zaviedla zákon, ktorý zaručuje, že aspoň 60 % územia musí zostať lesnatým. Okrem toho je zakázané používať plastové tašky, čo prispieva k ochrane prírody.

Obyvatelia Bhutánu si dodnes uchovávajú svoju tradičnú kultúru a oblečenie. Mnohí muži nosia gho, mužský kroj, a ženy navenek, tradičnú šatku. Toto oblečenie je povinné pri mnohých oficiálnych príležitostiach a slávnostiach.

Napriek svojej malej veľkosti má Bhután veľkú rozmanitosť jazykov. Okrem oficiálneho jazyka dzongkha sa používa mnoho ďalších regionálnych jazykov a dialektov.

Veľký Budha Dordenma je obrovská socha Budhu Šákjamuniho v horách Bhutánu (zdroj obrázku: canva.com)
Veľký Budha Dordenma je obrovská socha Budhu Šákjamuniho v horách Bhutánu (zdroj obrázku: canva.com)

Do Bhutánu len so sprievodcom 

Dovolenka v Bhutáne je neuveriteľným zážitkom a zapáči sa tu každému, kto túži po oddychu a pokoji. Bhutánčania sú známi svojou pohostinnosťou a srdečnosťou voči návštevníkom. Majú hlboký rešpekt k prírode, zvykom a ich mentalitu a vnútorné šťastie budete obdivovať ešte dlho po návrate z dovolenky. 

Ak sa rozhodnete navštíviť Bhután budete potrebovať služby sprievodcu. Bhután má pre zahraničných návštevníkov obmedzenia ohľadom cestovania a prístup je možný iba cez organizované zájazdy. Aj napriek tomu, že väčšina z nás na takýto prístup nie je zvyknutá, pre krajinu to má veľké výhody. Turistický ruch v krajine je vďaka zájazdom regulovaný a príroda zostáva autentická.

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button