Pikošky

Kamery zachytili delfína ako zíva

Nádherné stvorenia, ktoré patria vo vodných svetoch k najvyhľadávanejším živočíchom dokážu vedcov stále prekvapiť. Delfíny sa stali populárnymi najmä vďaka filmom, ale aj ich často priateľskej povahe a krásnemu zjavu. V Japonsku patrí k často navštevovaným vodný svet Minamichita Beach Land, v ktorom sa kamerám podarilo zachytiť nevídaný jav – delfín zívajúci pod vodou.

Prvý potvrdený prípad 

Zívanie je vlastnosť typická najmä pre človeka, ktorý zívaním posiela kyslík do mozgu a udržuje ho v strehu. Po zhliadnutí video záznamu z japonského Minamichita Beach Landu však dostali vedci podnet k ďalšiemu premýšľaniu. Úplne prvýkrát bol totiž na videu jasne zachytený delfín, ktorý pod vodou zíva. 

Delfíny boli pozorované počas troch dní v Minamichita Beach Lande (zdroj obrázku: canva.com)
Delfíny boli pozorované počas troch dní v Minamichita Beach Lande (zdroj obrázku: canva.com)

Celú štúdiu má na starosti špeciálny tím vedcov, ktorých členom je aj Akiko Enokizu. Práve tá píše svoju doktorandskú prácu o zívaní cicavcov. Konkrétne boli monitorované 3 cicavce po dobu 14 dní. Išlo o delfíny skákavé, ktoré boli umiestnené v akváriu Minamichita Beach Land v prefektúra Aichi, v Japonsku. Zistenia po meraniach poukázali, že delfíny päťkrát pomalšie otvárali a zatvárali ústa. Na záberoch bolo okrem zívania zachytené uvoľnené plávanie so zavretými očami. Akiko Enokizu toto správanie vyhodnotila ako podmorské zívanie, ktoré sa teraz bude ďalej skúmať. Zatiaľ sa celému tímu podarilo zistiť, že delfíny po zívnutí zostali na nejakú dobu viac aktívnejší. Jej cieľom je teraz zistiť, či aj kosatky a ďalšie morské tvory tak isto zívajú vo vode, a prečo vôbec musia zívať. Je teda len otázkou času kedy budeme mať na všetky otázky aj jasné odpovede. Každopádne ide o veľmi zaujímavú štúdiu, ktorá má určite zmysel. 

 

Delfíny dokážu vedcov stále prekvapiť (zdroj obrázku: canva.com)
Delfíny dokážu vedcov stále prekvapiť (zdroj obrázku: canva.com)

Zívajú aj ďalšie iné zvieratá 

Medzi ďalšie zvieratá, ktorých správanie bolo skúmané a zároveň bolo preukázané, že dokážu zívať patria napríklad opice, vtáky, žaby, mloky a ďalšie stavovce. Dôvod zívania je jednoduchý, zvieratá zívajú keď sú ospalé. Etológia definuje zívanie ako nedobrovoľný čin, ktorý začína pomalým otváraním úst a vdýchnutím, ktorý končí krátkym výdychom a zatvorením úst. Tak ako ľudia, aj zvieratá sa snažia svojej ospalosti brániť a práve zívanie im má v ich snažení pomôcť. Aj táto štúdia delfínov poukazuje na fakt, že o zvieratách sa ešte stále máme čo učiť a neustále nás dokážu prekvapiť. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button