Kultúra

Krvavá história troch kráľovstiev

Ako prezrádza názov, ide o obdobie počas ktorého sa Čína rozdelila na tri kráľovstvá. Takmer pred 2 000 rokmi sa v Číne odohrávala vojna troch kráľovstiev, ktorá sa stala inšpiráciou pre mnohých spisovateľov, ale aj tvorcov video hier a filmový priemysel. Krvavé boje a milióny obetí sú stálou súčasťou čínskych dejín a trvali 60 rokov.

Začiatok troch kráľovstiev 

Konflikty siahajú až do roku 220 nášho letopočtu, kedy zomrel cisár Han a jeho trón zdedil mladý cisár. Veľa generálov nebolo spokojných s jeho vládnutím, pretože na neho mali veľký vplyv eunuchovia. Mladý cisár bol zbavený moci, ale politické napätie stále rástlo. To prinieslo vypuknutie občianskej vojny a rozdelenie krajiny na tri kráľovstvá. Kráľovstvo Wei viedol Cao Pi, ktorý ovládal severnú časť Číny. Druhým bolo kráľovstvo Shu, ktoré viedol Liu Bein. Ten ovládal juhozápadnú časť Číny. Juhovýchodnú časť Číny ovládal Sun Quan pomocou svojho kráľovstva Wu. 

Všetko je skvele vysvetlené v nasledujúcom videu: 

Vývoj bojov 

Zo všetkých troch malo kráľovstvo Wei najsilnejšiu armádu, ktorá však nedokázala dobyť ďalšie dve kráľovstvá na juhu. Tie spolu proti Wei vytvorili spojenectvo vo vojenskej stratégii, aby spoločne udržali Wei na severe. Kráľovstvo Wei padlo v roku 265, kedy ho nahradila dynastia Jin. Tá po dobytí severu obrátila svoj zrak na juh a postupne ovládla kráľovstvo Shu a Wu. Boje skončili v roku 280, kedy dynastia Jin vyhlásila víťazstvo. Jej panovanie trvalo až do roku 420. 

Toto obdobie je považované za jedno z najsmrteľnejších v histórií Číny. Počas ríše Han v Číne žilo 54 miliónov obyvateľov, ale po ukončení bojov v ríši Jin populácia klesla na 16 miliónov. Prudký úbytok majú za následky nie len krvavé boje, ale aj vysídľovanie vyvolané vojnou. 

Inšpirácia pre spisovateľov 

Ako prvý o týchto bojoch napísal Luo Guan Zhong. Išlo o historickú beletriu, ktorá niesla názov Románik troch kráľovstiev. V Číne neexistuje nikto, kto by toto dielo nepoznal. Odhaduje sa, že príbeh bol prvýkrát spísaný v rokoch 1279 až 1644, pretože presný dátum vydania dodnes nie je známy. Príbehom sa inšpirovali aj mnohí ďalší spisovatelia a tak sú dnes na trhu dostupné rôzne knihy, ktoré tieto boje pripomínajú. Niektoré sa zameriavajú na osudy vodcov, iné na vojnové stratégie a niektoré sú rozprávkami pre deti, aby im lepšie vysvetlili čínsku históriu. 

Seriál, filmy a videohry 

Najznámejší seriál zachytávajúci krvavé obdobie sa nazýva Tri kráľovstvá a svojim rozpočtom sa zaradil medzi najdrahšie v Číne. Natočených a odvysielaných bolo 95 epizód. Príbehom je inšpirovaných aj množstvo filmov, ktoré vždy dokážu priniesť iný pohľad na túto historickú udalosť. Známymi sú napríklad Dynasty Warriors, The Assassins, Red Cliff alebo Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon. 

Videohry s bojovou tématikou majú vo všeobecnosti veľký úspech. V Číne sa tešia veľkej obľube a tak bol spracovaný aj námet troch kráľovstiev. Ten vyšiel vo viacerých hrách, pričom najväčší úspech mala hra s názvom Romance of the Three Kingdoms, ktorá bola vydaná celkom 14 krát. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button