Cestovanie

Žlté hory patria medzi najnavštevovanejšie turistické destinácie v Číne

Čína sa pýši naozaj krásnymi miestami a úžasnou prírodou. Práve Žlté hory patria medzi najznámejšie a najkrajšie horské oblasti v Číne. Ročne ich navštívia milióny turistov, ktorí sa tu rozhodnú stráviť svoje dovolenky. Celá oblasť patrí medzi najväčšie čínske turistické destinácie. Čo sa dá v tejto oblasti robiť a ktoré miesta patria medzi najnavštevovanejšie?

Názov Žlté hory je doslovným prekladom názvu Huangshan. Ide o pohorie v južnej provincii An-chuej, ktoré sa nachádza vo východnej Číne. Celá oblasť je známa svojimi zaujímavo tvarovanými žulovými štítmi, obrovskými borovicami a horúcimi prameňmi. Návštevníci milujú najmä nádherné výhľady na oblaky, krásne scenérie a západy slnka. Celá oblasť je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. 

Hory sú nádherné za každého počasia (zdroj obrázku: canva.com)
Hory sú nádherné za každého počasia (zdroj obrázku: canva.com)

Najznámejšie vrcholy 

Pohorie Huangshan má veľa vrcholov a viaceré z nich presahujú výšku 1 000 metrov. Najvyšším je Lotus Peak, známy aj ako Lianhua Feng, ktorý meria 1 864 metrov. Medzi známe patria aj Bright Peak s výškou 1 860 m a Celestial Peak, ktorý dosahuje 1 829 metrov. Hory vznikli približne pred 100 miliónmi rokov v druhohorách a na ich formovanie mal vplyv ľadovcov v štvrtohorách. 

Odporúčané aktivity na vrcholoch

Vrcholy hôr sú obľúbené pre pohľady na oblaky, ktoré pripomínajú oceán. Tento jav je prezývaný ako Huangshanské more, ale známe je aj pod prezývkou ako “Severné more” alebo “Južné more”. Okrem nádherných výhľadov je na vrcholoch pozoruhodným aj sledovanie východov slnka. Niekoľkokrát za mesiac vytvára vychádzajúce slnko zaujímavé svetelné efekty, ktoré sú známe ako Budhovo svetlo. 

Východy slnka majú svoje čaro (zdroj obrázku: canva.com)
Východy slnka majú svoje čaro (zdroj obrázku: canva.com)

Nachádzajú sa tu tiež horúce pramene, ktorých voda po celý rok dosahuje približne 42 ° C. Voda obsahuje vysokú koncentráciu uhličitanov a ľudia veria, že pomáha predchádzať kĺbovým, nervovým a kožným chorobám. Väčšina horúcich prameňov sa nachádza na Purple Cloud Peak. 

Hory sú obrovským lákadlom aj pre fotografov, ktorí tu dokážu zachytiť úžasné zábery (zdroj obrázku: canva.com)
Hory sú obrovským lákadlom aj pre fotografov, ktorí tu dokážu zachytiť úžasné zábery (zdroj obrázku: canva.com)

Huangshan a cestovný ruch 

Celé pohorie ponúka návštevníkom približne 140 sekcií, ktoré môžu navštíviť. Na väčšinu vrcholov sa môžu ľudia vyviesť lanovkou alebo vyraziť pešo. Turisti môžu využiť viac ako 50 kilometrov chodníkov, ktoré návštevníkom lepšie sprístupňujú niektoré miesta. V celej oblasti sa nachádza množstvo ubytovacích zariadení, ktoré sú celoročne zvyknuté na vysoký počet turistov. Tí sa sem najlepšie dostanú zo Šanghaja využitím železničnej alebo leteckej dopravy.  

Žlté hory navštívia ročne milióny turistov (zdroj obrázku: canva.com)
Žlté hory navštívia ročne milióny turistov (zdroj obrázku: canva.com)

Žlté hory sú inšpiráciou pre mnohých umelcov a uplatnenie tu našli aj vedci 

Pohorie Huangshan má veľký význam pre čínske umenie a literatúru, pričom sa v posledných rokoch stalo aj obľúbeným miestom pre fotografov. Scenérie Žltých hôr sú súčasťou poézie a výtvarných prác, z ktorých najznámejšie sú najmä tušové maľby. Odhaduje sa, že o tomto mieste bolo napísaných viac ako 20 000 básní. Inšpiráciu tu čerpal aj slávny režisér James Cameron pri vytvorení jedinečného sveta v jeho filme Avatar. 

Svoje využitie tu našli aj vedci, ktorí tu skúmajú rozmanitosti divokej zveri a flóry. V minulosti sa vedci venovali najmä geológii a vegetácii, ktorá sa stala predmetom mnohých štúdií. Tie v súčasnosti stále pokračujú, pretože hora je neustále predmetom výskumu. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button