KultúraPikošky

Vreckové príšerky, ktoré pobláznili celý svet

Kto by nepoznal Pokémon – populárnu hru a neskôr seriál pre deti. Svoje korene má v hernom časopise Game Freak, ktorý vychádzal na začiatku 80. rokov v Japonsku. Založili Satoshi Tajiri a Ken Sugimori. Tajiri bol spisovateľ, zatiaľ čo Sugimori bol ilustrátor. Tento celosvetový fenomén pochádza práve odtiaľto a pomenovanie dostal zo slovného spojenia „Pocket Monsters“, čiže „vreckové príšerky“.

Zostav si svoj vlastný tím

Originálny Pokémon je rolová hra (RPG) na Nintendo, založená na zostavení malého tímu príšer, ktorý bude bojovať proti iným príšerám v snahe stať sa najlepším. Pokémoni sú rozdelení do typov, ako je voda a oheň, každý s rôznymi silami. Bitky medzi nimi možno prirovnať k jednoduchým hrám ako kameň-papier-nožnice. Napríklad, aby hráč získal výhodu nad plameňovým Pokémonom, akým je napríklad Charizard, môže proti nemu použiť vodného Pokémona. Vďaka skúsenostiam Pokémoni silnejú a získavajú nové schopnosti. Porazením Gym Leaderov a získaním Gym odznakov si tréneri Pokémonov získavajú uznanie.

Pokémonov preslávil aj kreslený seriál (zdroj obrázku: flickr/Adam Purves (S3ISOR))
Pokémonov preslávil aj kreslený seriál (zdroj obrázku: flickr/Adam Purves (S3ISOR))

Od hry po tematické parky

Pokémon inšpiroval komiksové série, filmy, knihy, hračky, celý repertoár oblečenia a populárnu kartovú hru. Značka sa rozrástla natoľko, že v Japonsku a na Taiwane existovali dokonca tematické parky Pokémon alebo Poképarks. Po celom svete nájdeme tematické kaviarne s názvom Pokémon Cafés a špecializované obchody s Pokémonmi, ktoré predávajú exkluzívny tovar. Je ťažké nájsť kohokoľvek, kto aspoň nepočul o Pokémon v nejakej podobe. Nehovoriac o Pikachu, žltej bytosti podobnej myši, ktorá je nesporne tvárou Pokémonov a pomohla sérii stať sa svetovým fenoménom.

Pikachu je najznámejší pokémon (zdroj obrázku: canva.com)
Pikachu je najznámejší pokémon (zdroj obrázku: canva.com)

Pokémon v Indii

S Pokémonmi v Indii je situácia trochu iná. Nintendo v krajine nemalo veľké zastúpenie, preto bolo ťažké získať hry a konzoloy bez toho, aby podliehali veľkým clám. Anime a filmy však v roku 2003 debutovali v sieti Cartoon Network v Indii. To je to, čo skutočne predstavilo indickej verejnosti tento fenomén. Anime bolo dokonca dabované v hindčine a nakoniec v tamilčine a telugčine. Debutujúce takmer šesť rokov po pôvodnej epizóde vysielanej v Japonsku, bola nakoniec aj India konečne vystavená Pokémonom v celej ich sláve.

Hazard a nelegálna lotéria

Aj napriek priateľskému prostrediu a zanedbateľnému násiliu sa Pokémon neobišiel bez kontroverzie. V roku 1999 rodičia dvoch deväťročných chlapcov žalovali Nintendo s tým, že kartová hra Pokémon spôsobila deťom problémy s hazardom a prirovnala tieto kartové hry k nelegálnej lotérii. 

Karty Pokémon mali u detí veľký úspech (zdroj obrázku: flickr/Daniel Lee)
Karty Pokémon mali u detí veľký úspech (zdroj obrázku: flickr/Daniel Lee)

Dokonca mnoho rodičov a učiteľov vyjadrilo zdesenie nad tým, že hry a seriály Pokémon, ktoré sú zamerané na deti na základných školách, sú vo svojej podstate násilné. Niektorí dospelí navyše protestovali proti implikácií, že je v poriadku, aby ľudia zajali a zotročili vedomé bytosti, keďže Pokémoni mali slobodnú vôľu aj určitú formu jazyku. Avšak obavy dospelých a kultová príťažlivosť svetu Pokémonov medzi deťmi podporili rôzne satirické diela z populárnej kultúry, ako sú napríklad časopis Mad alebo seriál South Park.

Problém s Pokémonom mali aj náboženské skupiny, ktoré popierajú evolučnú teóriu, pretože sa po čase vyvíjajú do nových tvorov. Okrem toho si niektorí ich členovia mysleli, že príroda Pokémonov podporuje okultné viery a praktiky.

Veronika Hubinská

Mám 23 rokov, študujem žurnalistiku a okrem ázijskej kultúry sa zaujímam aj o ekológiu či zdravý životný štýl. Rada cestujem, počúvam dobrú hudbu, venujem sa literatúre a písaniu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button