Šaolinskí mnísi položili začiatky moderného kung-fu
Aj napriek tomu, že niektoré bojové štýly vznikli ešte pred šaolinským kung-fu, je to len dôkaz toho, že v Číne má bojové umenie naozaj bohatú históriu. Šaolinskí mnísi trénovali kung-fu po celé stáročia a stále vymýšľali nové a nové štýly. Z nich sa množstvo zachovalo doteraz a mnohí mladí ľudia sa im dnes naplno venujú.
Šaolinské kung-fu
Shaolin kung-fu tiež známe ako Shaolin quan alebo Shaolin Wushu je jedným z najstarších, najslávnejších a najväčších štýlov wushu s kung-fu. Názov Shaolin sa tiež používa na označenie vonkajších štýlov kung-fu, pričom mnoho štýlov v južnej a severnej Číne používa názov Shaolin. Shaolin kung-fu spája filozofiu Ch´am a bojové umenie. Vyvinuté bolo v chráme Shaolin v provincii Henan. Bodhirama je považovaný za prvého čínskeho patriarchu a podľa čínskej legendy začal s fyzickou prípravou mníchov v kláštore Shaolin, ktorá nakoniec viedla k vytvoreniu Shaolinského kung-fu.
Dve hlavné myšlienky
Šaolinské kung-fu má dve základné myšlienky, od ktorých sa odvíja. Prvá je úzko spojená s budhizmom, ktorý je považovaný za náboženstvo Shaolin. Táto myšlienka sa nazýva Chan. Druhou myšlienkou, na ktorú sa shaolinské kung-fu odvoláva je Quan, ktorá súvisí s bojovým umením Shaolinu. V šaolinskom kung-fu nejde o samostatné disciplíny, ale mnísi sa vždy musia usilovať o zjednotenie oboch myšlienok v rovnováhu. Z hlbšieho pohľadu na túto filozofiu je Quan považovaný za súčasť Chana.
Quan, ktorý sa zameriava na bojový štýl sa dá jednoduchšie klasifikovať na tri stupne. Prvým sú základné zručnosti, medzi ktoré patrí vytrvalosť, rovnováha alebo flexibilita. Tie zlepšujú schopnosti tela pri vykonávaní rôznych bojových manévrov. Ďalšími sú mocenské schopnosti, medzi ktoré patria qigong meditácia a 72 umení. Qigong meditácia sa delí na dva typy, vonkajšiu Wai a vnútornú Nei. 72 umení zahŕňa 36 tvrdých cvičení a 36 mäkkých cvičení, ktoré sú tiež známe ako tvrdý a mäkký qigong. Tretím stupňom sú bojové schopnosti alebo zručnosti, kde patria rôzne štýly zahŕňajúce boj s holými rukami alebo so zbraňami.
Ukážka tréningu:
Bojové štýly
Existuje viac ako stovka zachovaných štýlov shaolinského kung-fu. To z neho robí najväčšiu školu bojového umenia na svete. Počas dynastie Čching si šaolinskí mnísi vybrali 100 najlepších štýlov, z ktorých sa do užšieho výberu dostalo len 18 najslávnejších. Každá línia šaolinských mníchov si vybrala svoj vlastný štýl, ktorý sa venoval inej metóde boja a udržiavania zdravia. Medzi najznámejšie štýly patria napríklad Artharových 18 rúk, Vajrapani, 6-zápasový štýl, opitý štýl alebo štýl mysle.