AktuálneBiznis

Medzi‌ ‌top‌ ‌10‌ ‌najhodnotnejšími‌ ‌firmami‌ ‌sveta‌ ‌sú‌ ‌aj‌ ‌3‌ ‌ázijské‌ ‌firmy.‌ ‌Poznáš‌ ‌ich?‌ ‌

N ajhodnotnejšie firmy sveta, teda firmy s najväčšou trhovou kapitalizáciou, ktorá je meraná pomocou hodnoty ich akcií na burze, majú hodnotu rádovo v niekoľkých stovkách miliárd amerických dolárov. Popri amerických technologických gigantoch, firmách Apple, Microsoft, Google (Alphabet), Tesla, Facebook a saudskoarabskej ropnej spoločnosti Saudi Aramco sa v rebríčku desiatky najhodnotnejších spoločností v roku 2021 nachádzajú aj tri ázijské firmy. Sú nimi technologické firmy Alibaba a Tencent a výrobca čipov TSMC. 

Tencent je technologická firma sídliaca v čínskom meste Shenzhen. Bola založená v roku 1998. Pôvodne sa venovala vývoju sociálnych sietí a komunikačných platforiem. Dnes sú už aktivity spoločnosti Tencent značne diverzifikované. Firma je aktívna v umelej inteligencii, robotizácii, hernom a zábavnom priemysle (vrátane hudobnej a filmovej produkcie), komunikačných  platformách a ďalších segmentoch. 

Firma Tencent je aj za čínskou superaplikáciou WeChat, ktorá ľudí nielen spája za účelom výmeny fotiek a textových správ, ale umožňuje im prezerať webové stránky, objednať si taxík, či donášku alebo zaplatiť školné a za energie na jednom mieste bez toho aby museli používatelia opustiť rozhranie tejto appky. 

V roku 2018 dosiahol Tencent trhovú hodnotu 500 miliárd amerických dolárov. Firma v súčasnosti vo veľkom investuje do startupov a to predovšetkým v juhovýchodnej Ázii, kde investovala do viac ako 600 startupov. 

Vlastní majoritné aj minoritné podiely vo viacerých štúdiách vyrábajúcich počítačové a mobilné hry. Príkladmi sú Riot Games, ktoré sú za hrou League of Legends, firmy Supercell, ktorá je za Clash of Clans alebo firma Epic Games, ktorá má na konte svetoznámy Fortnite. Tencent investuje vo veľkom aj vo filmovom priemysle. Firma sa podieľala napríklad na tvorbe Wonder Woman z roku 2017, oboch filmoch Venom, či novom Terminátorovi a Bumblebee. V súčasnosti pracuje na príprave pokračovania filmu Top Gun s doplnkovým názvom Maverick, ktorý by mal byť vonku ešte v roku 2021. 

Tencent v súčasnosti investuje aj do automatizácie zdravotníctva a v Číne prevádzkuje aj konkurenciu platformy na zdieľanie krátkych videí pod názvom Kuaishou, ktorá konkuruje čínskej verzii TikToku známej ako Douyin. 

Alibaba je ďalším ázijským gigantom, ktorý sa umiestňuje v rebríčku najhodnotnejších firiem sveta. Firma bola založená v roku 1999 a sídli v čínskom meste Hangzhou. Prioritne sa venuje segmentu elektronického obchodovania, v ktorom je aktívna nielen vo veľkoobchode smerovanom na firmy (B2B) ale aj na maloobchod zameraný na finálnych kupujúcich (B2C). Platformy Alibaba a Aliexpress sú populárne pre nakupovanie aj na Slovensku. Málokto však vie, že v Číne fungujú pod úplne inými názvami. 

Alibaba patrí medzi najhodnotnejšie firmy sveta
Alibaba patrí medzi najhodnotnejšie firmy sveta (Zdroj obrázku Charles Chan, Flickr)

Každý rok v 11. novembra prevádzkuje Alibaba svetový najväčší nákupný festival, známy pod názvom Singles Day, v rámci ktorého iba samotní Číňania minú za jeden deň niekoľko desiatok miliárd amerických dolárov. 

Alibaba vlastní aj logistickú firmu Cainiao, ktorá pomáha s doručovaním balíkov objednaných zákazníkmi na jej elektronických nákupných platformách. Pri kolaboráciu zamestnancov a tímov vo firemnom prostredí vyvinula Alibaba aplikáciu Ding Talk. Alibaba prevádzkuje v Číne aj cestovateľský portál Fliggy, či donášku jedla Ele.me. 

Firma je aktívna aj vo finančných službách, kde poskytuje používateľom úvery, umožňuje im investovať a spracováva platby. Pre tento účel má firma samostatnú spoločnosť s názvom Ant Financial Services. Na platenie za tovary cez QR kódy má firma appku Alipay.

Rovnako ako Tencent sa aj Alibaba pohybuje v zábavnom priemysle. Vlastní „čínsky Youtube“ pod názvom Youku Tudou a podieľa sa na tvorbe nových amerických blockbusterov ako Mission Impossible, Blíženci, či Noc v múzeu. Z médií vlastní napríklad South China Morning Post, ktorý je vydávaný v Hongkongu. Alibaba tiež vo veľkom investuje do startupov. 

Desiatku svetovo najhodnotnejších firiem uzatvára spoločnosť TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited), ktorá sa na rozdiel od firiem Tencent a Alibaba zameriava iba na jeden segment aktivít a tým je výroba a vývoj mikročipov používaných v elektronike. TSMC je výrobná a výskumná firma so sídlom na Taiwane, ktorá je od svojho založenia v roku 1987 aktívna vo výrobe a vývoji špičkových svetových mikročipov. Bez jej mikročipov sa nezaobídu ani najnovšie iPhony. TSMC je v súčasnosti najhodnotnejšou firmou na svete vo svojom odvetví. 

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button