Pikošky

Futbalisti v Číne majú zakázané tetovania!

Aj napriek tomu, že mnohí z vás pravdepodobne nad nadpisom článku krútia hlavou, skutočne ide o pravdivú informáciu. Futbalisti v Číne si podľa najnovšej čínskej vyhlášky nebudú môcť nechať telo tetovať novými obrázkami, textami, či symbolmi. Aký je dôvod tohto nariadenia a pre koho platí?

Futbalisti majú byť dobrým príkladom pre spoločnosť 

Práve touto myšlienkou obhajuje Generálna správa športu v Číne novú smernicu, ktorú navrhla. Jej názov je: “Návrhy na posilnenie manažmentu futbalistov” a okrem tetovaní hráčov rieši aj ďalšie disciplinárne požiadavky týkajúce sa čínskeho národného tímu. 

Tetovanie majú v Číne futbalisti zakázané (zdroj obrázku: canva.com)
Tetovanie majú v Číne futbalisti zakázané (zdroj obrázku: canva.com)

Smernica jasne stanovuje, že hráči národného tímu a reprezentácie do 23 rokov majú prísne zakázané nové tetovania. “Staré” tetovania, ktoré mali hráči na svojom tele ešte pred schválením smernice by podľa Generálnej správy športu v Číne mali byť prekryté alebo natrvalo odstránené. 

Čínske národné futbalové tímy majú zakázané získavať nových športovcov do 20 rokov, ktorí majú na svojom tele tetovania. Nové obmedzenia sa tak zatiaľ týkajú len hráčov národných tímov a športovcov, ktorí sa o účasť v týchto tímoch uchádzajú.   

Cieľom nových opatrení je poukázanie na pozitívneho ducha športu a vytvorenie dobrého príkladu pre ľudí a spoločnosť. Podľa novej smernice by sa mali národné tímy viac zamerať na vlasteneckú výchovu a posilniť zmysel pre poslanie, zodpovednosť a česť. Dôležitým by malo byť najmä vytvorenie kvalitného tímu, ktorý bude známy hlavne svojim vynikajúcim štýlom hry. 

Ďalšie obmedzenia týkajúce sa vzhľadu 

Nanešťastie, nejde o prvú smernicu, ktorá obmedzuje výstupy Číňanov s tetovaniami v televízií. Známym je napríklad zákon z roku 2018, ktorý vydal čínsky mediálny regulátor. Podľa neho by v čínskej televízií nemali vystupovať herci s tetovaniami. Niektoré zábery, na ktorých mali herci tetovania boli pri premietaní dokonca rozmazané.

V septembri v roku 2021 bol tiež schválený zákon o zákaze zženštilých mužov v televízií. Muži by mali byť podľa čínskej vlády symbolom silného muža, hlavy rodiny a ochrancom. Dievčenské idoly propagujúce kozmetické výrobky, šperky a rôzne iné produkty určené ženám dostali stopku nielen v televízií, ale aj na sociálnych sieťach.

Už v minulosti boli cenzurované napríklad náušnice u mužov a v súčasnosti sa stali problémovými aj tetovania. Čína sa tak opäť rozhodla zasiahnuť a je len otázkou času, kedy sa zákaz ohľadom tetovania rozšíri aj medzi ďalšie skupiny ľudí.

Aj napriek tomu, že sa niektoré nové nariadenia stretávajú s vlnou kritiky, čínska vláda je neúprosná. Je viac než jasné, že vo vydávaní podobných zákonov sa bude v Číne ďalej pokračovať a je otázne, kedy nás opäť niečím novým prekvapia.

Viete si predstaviť, že by podobné zákony platili na Slovensku? Vyjadrite svoj názor v komentári. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button