BiznisTech

Čo znamená skratka ASEAN?

Združenie krajín juhovýchodnej Ázie má veľký význam vo vývoze a dovoze tovarov. Silu čerpá z dobrej geografickej polohy a obchodných vzťahov. Prečítajte si základné informácie a niekoľko zaujímavosti.

Základné informácie o ASEAN

ASEAN je v anglickom originále skratka pre Association of Southeast Asian Nations. V preklade ju môžeme preložiť ako Združenie národov juhovýchodnej Ázie. Funguje ako medzivládna organizácia s cieľom zlepšovať politické, kultúrne a hospodárske spolupráce. Založená bola 8. augusta 1967 v Bangkoku. Deklaráciu vtedy podpísali Filipíny, Indonézia, Singapur, Malajzia a Thajsko. Neskôr sa k nim pridalo Brunej, Laos, Vietnam, Kambodža a Mjanmarsko. Združenie národov juhovýchodnej Ázie tvorí spolu 10 krajín. Organizácia sídli v Jakarte. 

ASEAN (zdroj obrázku: canva.com)
ASEAN (zdroj obrázku: canva.com)

Zaujímavosti, ktoré vás určite prekvapia 

Jednou zo zaujímavostí je, že združenie ASEAN začalo pôvodne už v roku 1961 ako ASA. Vtedy ju tvorili Filipíny, Malajzia a Thajsko. Zaujímavostí je však omnoho viac a tak si prečítajte 5 najlepších. 

Keby bolo ASEAN samostatnou krajinou

V prípade, že by ASEAN tvorilo jednu krajinu, bolo by na siedmej priečke v rebríčku najväčších ekonomík sveta. Už teraz je považované za hráča s globálnym významom pre celý svet. Združenie zastrešuje 640 miliónov ľudí, ktorí sa nachádzajú v deklarovaných krajinách. Populácia je veľmi mladá, viac ako polovicu tvoria ľudia od 20 do 55 rokov. Celkový počet tvorí 8,7 % svetovej populácie. Pre porovnanie v USA žije približne 320 miliónov ľudí a v Európskej Únii okolo 512 miliónov ľudí. 

Najväčší obchodný partner pre Austráliu

Vďaka svojej dobrej pozícií je na štvrtom mieste na svete vo vývoze. Pred ním sú na prvých troch priečkach Európska Únia, Severná Amerika a Čína s Hongkongom. Obchody ASEAN s Austráliou presahujú 100 miliárd dolárov ročne. 

ASEAN tiež vymanil množstvo ľudí z chudoby prostredníctvom hospodárskeho rastu a ľudského rozvoja. Združenie má tretiu najväčšiu pracovnú silu vo svete. 

Krajiny ASEAN (zdroj obrázku: canva.com)
Krajiny ASEAN (zdroj obrázku: canva.com)

Nachádzajú sa tu najväčšie svetové spoločnosti 

V ASEAN našlo domov 227 obrovských svetových spoločností, ktoré majú príjmy viac ako 1 miliardu dolárov. Okrem nich sa tu nachádzajú aj štyria z desiatich najväčších producentov rýb na svete. Sú nimi Indonézia, Thajsko, Filipíny a Vietnam. 

Veľká kultúrna rozmanitosť 

Heslo ASEAN znie: “Jedna vízia, jedna identita, jedna komunita”. Napriek nemu je jedným z najviac kultúrne rozmanitých regiónov na svete. Nachádzajú sa tu stovky etnických skupín, pričom každá má svoju vlastnú kultúru a tradície. Veľká je aj jazyková rozmanitosť. Len samotná Indonézia má viac ako 300 materinských jazykov. Z pohľadu viery je tu veľa náboženstiev vrátane islamu, budhizmu, kresťanstva, hinduizmu a animizmu. 

Biodiverzita

ASEAN tvorí len 3 % celkové povrchu zeme. Napriek tomu sa tu nachádza 20 % všetkých známych druhov živočíchov. Tie žijú hlboko v horách, džungliach, riekach, jazerách a moriach. Nachádza sa tu sedem z 25 uznávaných biologicky bohatých oblastí, ktoré sú ohrozené zničením. 

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button