KultúraPikošky

5 Zaujímavosti o filme Parazit, ktoré vás prekvapia

Udeľovanie Oscarov v roku 2020 úplne ovládol film Parazit a stal sa najúspešnejším juhokórejským filmom všetkých čias. Prečítajte si päť zaujímavosti, ktoré vás o ňom určite prekvapia. Možno sa práve kvôli nim rozhodnete film pozrieť. 

 

1. Námet na film

Pre vytvorenie príbehu sa Bong Joon-ho inšpiroval aj vlastným životom. Pri štúdiu na vysokej škole pracoval ako lektor pre bohatú rodinu v Soule. Mal vraj pocit, že ju sleduje. 

Niektoré zdroje informujú o tom, že inšpirácia pre film vraj pochádza zo skutočného príbehu rodiny Lancelínovej. Táto rodina žila vo francúzskom LeMans a rozhodla sa najať si dve sestry ako služobníčky, ktoré pre nich pracovali. Neskôr celú rodinu sestry brutálne zavraždili.

Trailer k filmu Parazit:

2. Divadelná hra

Režisér Bong Joon-ho, ktorý celý príbeh vymyslel pôvodne uvažoval, že bude Parazit hrou. Pôvodná predstava zachytávala javisko s dvoma kulisami v podobe domov. V nich by sa odohrával celý príbeh a poukázal by na sociálne nerovnosti. Počas písania však zozbieral toľko informácií a námetov, že bolo vhodnejšie natočiť radšej film.

3. Filmové kulisy

Ukážka bohatého sídla Parka (reprofoto youtube.com/Asociácia slovenských filmových klubov)
Ukážka bohatého sídla Parka (reprofoto youtube.com/Asociácia slovenských filmových klubov)

Byt Kimovcov, ulica a bohaté sídlo boli vystavané špeciálne kvôli filmu. Až 80% všetkých scén sa odohráva vo vnútorných priestoroch a preto bolo vytvorenie vhodného priestoru dôležité. Ulica, okolité domy a byt Kimovcov boli postavené vo vodnej nádrži, ktorú pred natáčaním vypustili. Podpery a materiál boli použité z opustených domov, ktoré čakajú na zbúranie. Dom Parka spolu s prízemím a záhradou bol vystavaný na voľnej ploche vonkajšieho pozemku. Suterén a prvé poschodie boli vystavené na zostave. Všetko čo sa nachádzalo nad prvým poschodím sa natáčalo za použitia zeleného plátna, ktoré bolo upravená až v postprodukcii. Využitých bolo viac ako 480 vizuálnych efektov, ktoré sú pre diváka neviditeľné.

4. Prijatie role bez scenára

Song Kang-ho a Choi Woo-Shik, ktorý vo filme Parazit hrajú otca a syna Kimovcov prijali účinkovanie bez prečítania scenára. S režisérom Bongom už mali skúsenosti a tak sa vôbec nebáli toho, že by táto spolupráca mala zle dopadnúť. Bong Joon-ho sa dokonca vyjadril, že ak by Song Kang-ho (otec Kimovcov) rolu neprijal pravdepodobne by film vôbec nenatočil. Na obsadenie tejto úlohy si totiž nevedel predstaviť nikoho lepšieho.  

Režisér filmu spolu s plagátom k jeho prechádzajúcemu dielu Matka (Zdroj obrázku: flickr/Raffi Asdourian)
Režisér filmu spolu s plagátom k jeho prechádzajúcemu dielu Matka (Zdroj obrázku: flickr/Raffi Asdourian)

5. Pokračovanie filmu

Prvýkrát bol film Parazit uvedený na filmovom festivale v Cannes. Zožal tam obrovský úspech a vyslúžil si 8 minútový potlesk spolu s ocenením Zlatá palma. Vyslúžil si aj niekoľko ďalších ocenení spolu s legendárnym Oscarom v štyroch kategóriách.

Zábery z udeľovania oscarov za najlepší snímok: 

Po odvysielaní filmu sa režisér Bong Joon-ho dohodol spolu s Adamom McKayom na seriálovom pokračovaní tohto filmu. Je vraj veľa vecí a príbehov, ktoré vo filme nedostali priestor a tak by im seriál mohol vyhovieť.  

Daša Uherková

Študovala som management a marketing na UTB v Zlíne. Rada cestujem a spoznávam nové krajiny. Vďaka tomu viem nájsť správne slová a priblížiť tak zaujímavé témy čitateľom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button